Müzik indir

arama

Köygöçerten Bitkisi Özellikleri (Cirsium Arvense)

köygöçerten bitkisi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Bitki papatyagiller familyasına ait olmakla birlikte Avrupa ve Kuzey Asya’da yaşamını sürdürmektedir. Köygöçerten bitkisi 30 cm ve 1,5 metre uzunluğunda yetişmekte olan bir bitkidir. Bitkinin kök kısmı derinlere kadar inebilmektedir.

Yaprakları koyu yeşil, dantelli veya dikdörtgen lancelot şeklinde olması bitkinin tanınmasını kolaylaştırmaktadır. Bitkilerin çoğunluğu zehirlidir. Alt kısımlarının kısa ve beyaz tüyleri bulunmaktadır. Bileşik yapraklı ya da çok dikenli olabilmektedir. Bazal yapraklarının boyutunun ise 12 ila 20 cm arasında değiştiği bilinmektedir.

Yaprakları sağlam ve hafifçe kavranabilecek derecededir. Fakat yapraklarının özelliklerinin birkaç farklı çeşit ve alt türünde farklılık gösterdiği görülebilmektedir. Yaprakları her ne kadar dikenli olması ile biliniyor olsa da bu dikenleri fark etmek mümkün değildir.

köygöçerten bitkisi

Köygöçerten Bitkisi Nasıl Çoğalır?

Bitkiler poligamoik özelliğe sahip olduğu için erkek ve dişi olarak ayrılmaktadır. Dişi Köygöçerten bitkisinin dişi olanı saksıda yetiştirmek için uygundur. Çapı 1 ila 1,5 cm arasında değişirken yüksekliği ise 0.4 cm’ye kadar ulaşabilmektedir. Erkek çiçekler ise kadın çiçekler ile kıyaslandığında daha küçük oldukları görülmektedir. Çiçekleri mor renklidir ama pembe veya beyaz olanlarına da rastlanabilmektedir.

Köygöçerten bitkisi rizom vejetatif yolla üremektedir. Tohumdan üreme ise ikincil olarak tercih edilmektedir. Bitkide çanak bulunmasına karşılık tohumların genellikle bitki yakınına düştüğü görülmektedir. Ayrıca çanağa bağlı kalmakta olan küçük tohumlar rüzgâr yolu ile uzak noktalara da düşebilmektedir. Bitkinin çok hızlı bir şekilde çoğalabiliyor olması zararlı ot olarak kabul edilmesine neden olmaktadır.