arama

Korunga Ekimi Ve Hasadı (Onobrychis)

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Korunga bitkisi hayvanlar için son derece yararlı dallarının altından salkım şeklinde çiçekleri sarkan çok yılık bir yem bitkisidir.  Yem bitkisi olarak hayvanların ihtiyacı olan bütün mineral, vitamin, potasyum ve fosforu bünyesinde bulundurur. Kurak ve taşlı topraklarda da kolayca yetiştirebilir. Ayıca fide dönemi hariç soğuk ve kurağa karşı oldukça dayanıklı olması çiftçiler tarafından korunga yetiştiriciliğini cazip kılar. İyi bir balözü potansiyali olan korunga tarlaları bal arısı yetiştiriciliği için oldukça cazip yerlerdir. Dayanıklı bir bitki olduğu için korunga tarlaları hayvanlara mera alanları olarak da kullanılabilir. Ayrıca bu  bitki yeşil olarak hayvanlar tarafından yenilse bile yonca gibi hayvanlarda şişlik ve rahatsızlık yapmaz. Ayrıca yoncanın yetişmediği kurak ve elverişsiz topraklarda bile kolayca yetişebilir.

Fide dönemi yani ilk yıl hariç soğuk ve kuraktan etkilenmez. Fideleri yavaş olarak yetiştiği için ekim zamanı olarak en uygun mevsim ilkbahardır. İklim ve toprak istekleri bakımından ülkemiz şartları korunga için elverişlidir.

korunga ekimi

Korunga Ekimi

Otlardan temizlenmiş bir tarlada açılmış ve bastırılmış çukurlara mibzerle ekilirse üründen elde edilen verim de o derece fazla olur.  Ekimi toprağa meyve ve tohum halinde olmak üzere 2 şekilde olabilir. Ülkemiz için en uygun olanı meyve olarak ekimdir. Çünkü tohum az nemle hemen çimlenir ve ürün bu dönemde soğuklardan zarar görür.

Korunganın ömrü genellikle 3 yıldır. Fakat iyi bakımla bu süre 4-6 yıl arasına kadar uzar. En kaliteli ürün fide dönemindeki hasattan elde edilir. Hasat gecikirse otun gövdesi odunlaşır ve kalitesi düşer.

Otun biçme zamanı kadar tohum hasadı da önemlidir. Bu süre iyi ayarlanmalıdır. Meyveleri salkım halindedir ve alttan üste doğru olgunlaşmaya başlar hasat gecikmesi meyveleri dökülmesine neden olur. Salkımın alt kısmının rengi kahverengi sarımsıya döndüğü zaman hasat yapılmalıdır.