Müzik indir

arama

Köpek Otu Faydaları ve Kullanımı (Karaısırgan)

köpek otu
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Köpek Otu familyası Lamiacea olup otsu bir bitki türüdür. Bitki Avrupa, Kuzey Afrika, Batı Asya ve Kafkasya bölgesinde yetişmekte olan ve 120 cm kadar boylanabilmektedir. Köpek Otu Haziran ve Ağustos ayları arasında çiçeklenmektedir ve çiçeklerinin rengi lila ya da pembe renktedir. Ayrıca çiçek kısımları ufaktır. Bitkinin yetişme alanları arasında otlak, çalılık, yamaç, uçurum ve yol kenarlarıdır.

Köpek otunun Latince ismi Marrubium Vulgare ve sinir yatıştırıcı olması, kalp ve karaciğer rahatsızlıklarına karşı etkili olması ile tanınan bitki türleri arasında yer almaktadır. Bitkinin içerisinde %1 Marrubin, %6 tanen, uçan yağ, reçine, tuz, yağ, kalsiyum, saponin ve potasyum yer almaktadır. Bitkinin bilinmekte olan herhangi bir yan etkisi bulunmamakla birlikte kullanımdan önce mutlaka uzmana başvurmanız gerekmektedir.

Köpek Otu Kullanımı

Köpek otunun sinir otuyla kaynatılmasından sonra bal yardımı ile tatlandırarak kullanan astım ve bronşit hastaları hastalıkları nedeni ile yaşadıkları problemlerden kısa süre içerisinde kurtulabilirler.

Öksürük ve nezle problemi yaşayan kişiler köpek otu ile ısırgan otunu birlikte kaynattıktan sonra yine bal ile tatlandırarak içtikleri taktirde öksürük ve nezleden ilaçla tedaviden daha kısa sürede kurtulabilmektedirler.

Köpek otunun iştah açıcı özelliği de bulunmaktadır. Bu özelliğinden faydalanmak isteyen kişiler köpek otu ile maydanozu beraber kaynatarak tüketebilirler. Kalp bozukluğu sorunu bulunan kişiler ise köpek otunu oğul otu ile birlikte kaynatarak tüketebilirler. Ayrıca sinir bozukluğu ve asabilik sorunu bulunan kişiler ot ile birlikte kedi otunu kaynatarak kullanmalıdır.

Köpek otunu uykusuzluk, zayıflama kürü ve sarılık sorunu olan kişiler de kullanabilmektedir. Uykusuzluk problemi olan kişiler karabaş otu, zayıflama kürü olarak kullanmak isteyen kişiler maydanozla karıştırarak 1 çay bardağı içebilecekken sarılık problemi bulunan kişiler ise ayrık otu ile birlikte kaynatarak kullanabilirler. Üstelik hazırlamış olduğunuz çayların tadından hoşnut olmadı iseniz çayların içerisine bir miktar bal karıştırabilirsiniz.