arama

Kolesterolü Düşüren Yiyecekler

Kolesterol neredeyse tüm dokularda sentezlenebilen oldukça önemli bir bileşiktir. Hücre zarları kolesterolden oluşur. Vücudumuz safra tuzları, D vitamini ve steroid hormonlarının yapımında kolesterole gereksinim duymaktadır. Kolesterol fazlası da karaciğerden safraya bağlanarak bağırsağa taşınır ve vücuttan atılır.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Kolesterol neredeyse tüm dokularda sentezlenebilen oldukça önemli bir bileşiktir. Hücre zarları kolesterolden oluşur. Vücudumuz safra tuzları, D vitamini ve steroid hormonlarının yapımında kolesterole gereksinim duymaktadır. Kolesterol fazlası da karaciğerden safraya bağlanarak bağırsağa taşınır ve vücuttan atılır. Yiyeceklerden aldığımız kolesterol oranının yaklaşık yüzde 10’u kadarının kana geçtiği bilinse de karaciğer tarafından üretilen kolesterol damar sağlığını önemli ölçüde tehdit edebilmektedir. Bu sebeple yiyecek tercihlerinde yapılacak küçük değişiklikler vücut tarafından üretilen fazla kolesterolün herhangi bir zarar vermeden dışkı yolu atılmasını sağlamaktadır.

 

 Kolesterolü Düşüren Yiyecekler

* Siyah ve yeşil zeytin; Zeytinler bitkisel steroller açısından oldukça zengindir. Zeytin kolesterol düşürücü özelliğinin yanı sıra içerdiği yüksek antioksidanlar sebebiyle kansere karşı da doğal koruma sağlar. Günde 10 taneyi geçmeyecek şekilde tuzsuz, işlenmemiş ve doğal zeytin tüketilmesinin sağlık üzerindeki olumlu etkisi oldukça fazladır

* Karnabahar ve Lahana; İçerdikleri bitkisel steroller nedeniyle lahana ve karnabahar kolesterolün yükselmesini engellemektedir. Zeytinyağlı olarak yenilebileceği gibi buharda pişirilerek balık, tavuk ya da et yanında da rahatlıkla tüketilebilmektedir. Lahananın çorba olarak tüketilmesi kan şekerini dengelerken, kolesterolü de ciddi oranda düşürmektedir. Günde üç kez lahana ve karnabahardan oluşan çorba tüketmenin kolesterol ilacından bile daha etkili olduğu bilinmektedir.

* Bitkisel Sterol; Yapılan araştırmalar bitkisel sterol içeren çekirdek ve badem gibi ürünlerin kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolü yaklaşık olarak yüzde 15 düşürdüğünü göstermektedir. Kanda yükselen kolesterolü düşürmek için her gün yarım çay bardağı kadar karışık çekirdek ya da yarım su bardağı badem tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

* Bitkisel Yağlar; Zeytin, ayçiçeği ve fındık yağı bitkisel steroller bakımından oldukça zengindir. Trans yağlar kolesterol üretimini hızlandırmaktadır. Günde beş çorba kaşığını geçmeyecek şekilde bitkisel yağ tüketmek kandaki kolesterol seviyesinin baskılanarak azalmasına yardımcı olmaktadır.

bulgur pilavı

* Kepekli Pirinç ve Bulgur; Tahıllar arasında en fazla bulgur ve kepekli pirinçte bulunan bitkisel steroller kolesterol seviyesini yaklaşık olarak yüzde 15’e kadar düşürebilmektedir. Bir tabak bulgur pilavında ortalama 200 mg bitkisel sterol bulunmaktadır. Bulgur yalnızca kolesterolün düşmesini sağlamakla kalmaz aynı zamanda trigliserit olarak bilinen kan yağının da düşmesine yardımcı olarak kalbi korumaktadır.

etiketlerETİKETLER