Müzik indir

arama

Kızılcık ( Kiren ) Ekşisi Faydaları

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Kızılcık taze ve kuru tüketimin yanı sıra kızılcık suyu, ekşisi, reçeli, şurubu ve marmeladı yapılarak değerlendirilen vitamin, mineral ve antioksidan deposu bir meyvedir. Kızılcık ekşisi faydaları da kızılcık kadar etkilidir ve tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Kızılcık; C vitamini başta olmak üzere üzere A, E ve K vitaminleri, sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, bakır, manganez mineralleri, tiamin, riboflavin, piridoksin, flavanoid, karotinoid, melatonin ( en önemli antioksidan madde olarak tanımlanır ) gibi antioksidan maddeleri içerir.

Kızılcık sonbaharda taze olarak bulunabilir. İki ay kadar buzdolabında tazeliğini korur. Koyu kırmızı renkte ve oldukça sert olması taze olduğunu gösterir.

Kızılcık suyu, ekşisi, reçeli, ezmesi, marmeladı yapılarak değerlendirilir. Meyveleri taze veya kurutulmuş olarak da tüketilir. Kızılcık ekşisi sağlığa pek çok yararı olan bir ekşi sostur. Çok yaygın olmadığı için her yerde bulunmayabilir. Evde kızılcık ekşisi yaparak kızılcık mevsimi dışında faydalarından yararlanabilirsiniz.

Tuzsuz fındık, badem ile kızılcık kurusu çerez olarak tüketilebilir. Kızılcık suyu içilebilir, kızılcık kek, turta veya kurabiyede kullanılabilir.

Tavuklu bir sandviçe veya et ve tavuk yemeklerinde lezzet vermek için kızılcık ekşisi kullanılabilir. Kızılcık ekşisi tavuklu sandviçlerde sos olarak kullanılabilir. Tahıl, ıspanak salatalarına kuru kızılcık ilave edilebilir veya kızılcık ekşisiyle bir sos hazırlanabilir.

Kızılcık şeker ilave edilip kaynatılarak suyu yapılır. Kızılcık suyu kapağı kapalı bir kapta uzun süre muhafaza edilerek kullanılabilir.

Kızılcık ekşisi faydaları

Vücut direncini arttırır, enerji verir.

İskorbüt hastalığına karşı korur.

Kronik hastalıkları yavaşlatır ve önler.

İdrar yolları enfeksiyonunu önler. Mide ülserine karşı korur.

Ateş düşürücü etkisi vardır. Menopozun etkilerini hafifletir.

Mikrop öldürücüdür, ağız yaralarını tedavi edici özelliğe sahiptir. İltihaplanmayı önler.

Mideyi güçlendirir, bağırsak yaralarına iyi gelir ve gazı gidericidir.

Beyni güçlendirir. Yaşlanmaya bağlı hafıza kaybını engeller.

Doğal bir antioksidandır. Kansere karşı korur, kanser hücrelerinin oluşumunu engeller.

Lifli bir meyvedir. Lif alımı koroner kalp hastalıkları, felç, hipertansiyon, diyabet ve kilo alımını önler. Kolesterolü düşürür, kan şekerini dengeler.

Kardiyovasküler hastalığı azaltır. Kızılcık kötü kolesterol düşürür, iyi kolesterolü arttırarak kalbi güçlendirir. Günde 1 bardak şekersiz kızılcık suyu tüketilmelidir.

Karaciğer, meme, yumurtalık ve kolon kanserlerine karşı korur. Kanser hücreleri ve tümörlerin oluşumunu engellediği yapılan araştırmalar sonucu anlaşılmıştır.

Diş ve diş eti sağlığını korur. Plak ve asit oluşumunu engeller.

 

 • nergiz
  11 ay önce

  Ben iki sene hazırlamaya çalıştm. Fakat tadında acılık farkettiğimden kullanmaya cesaret edemdim.Acı olması normal mi?

  0
  yorum beğen
 • İbrahim POYRAZ
  1 sene önce

  Kızılcık ekşisinin en önemli faydası barsak parazitlerinin, barsaklarda oluşan solucanların dışkı ve ağız (kusma) yolu ile düşürülmesini sağlar. Defalarca şahit olduğum bir durumdur.

  0
  yorum beğen