arama

Kızılcık Ağacı Bakımı

kızılcık ağacı bakımı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Kızılcık, kızılcık ağacı meyvesidir. C vitamini bakımından zengin olması ve yapısından barındırdığı pek çok minarel ve tanen ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Meyvelerinin içerisinde bulunan maddeler kılcal damarları sağlamlaştırıp, elastikliği artırır ve kan basıncının normal düzeyde tutulmasını sağlar.

Kızılcık ağacı bakımı nasıl yapılır?

Budama işlemi:

Kızılcığın budamasının yapılabilmesi için en uygun dönem yapraklarının dökülmesi ile çiçeklenme dönemi arasında kalan süredir. Budama için bir diğer uygun zaman ise hasat sonrası dönemdir. Kızılcığın hasat sonrasında kırılan dallarının alınarak sürgünlerinin seyreltilmesi gerekmektedir. Budamanın daha kolay olabilmesi için meyve tomurcuklarının daha önceden görülmesi gerekmektedir.

Budamanın yapılması son derece önemlidir. Çünkü budaması yapılan kızılcık ağacı gelişmesi için en uygun şekli alır ve ağacın gençleşmesi sağlanır. Budama yapıldıktan sonra kızılcığın vereceği meyveler daha iri bir hal alır ve meyvelerin kalitesinde artış görülür.

Kızılcığın budaması dikim ve verim olarak ikiye ayrılır. Dikim budaması, dikimin hemen ardından yapılır ve ağacın toprak seviyesinden 50 ila 70 cm arasında tepe vurma biçiminde yapılır. Verim budamasının amacı ise güneşlenmenin dengelenebilmesi, meyvenin ağacın her tarafına dağılabilmesi ve meyvenin seyreltilebilmesi amacı ile yapılmaktadır. Ayrıca zamanla oburlaşan dalın 2 ila 3 yıl boyunca daha verimli meyve verebilmesi amacı ile budama yapılabilir.

kızılcık ağacı bakımı

Sulama işlemi:

Kızılcığın bakımı esnasında en çok dikkat edilmesi gereken nokta sudur. Senenin kurak ve susuz geçtiği dönemlerde kızılcıkların küçük, verimsiz ve kalitesiz olduğu görülürken sulamanın kaliteli yapıldığı zamanlarda ise verimin arttığı ve kalitenin yükseldiği görülmektedir.

Gübreleme işlemi:

Gübreleme işleminin olumlu sonuçlanabilmesi için toprak ve yaprak analizinin doğru şekilde yapılması gerekmektedir. Gübreleme yaparken dekar başına 2 ila 3 ton verilmelidir. Bu gübrelemenin ardından kızılcıklar 3- 4 yıl boyunca gübreye ihtiyaç duymazlar. Azot dekar başına 15 ila 20 kilogram, fosfor 30 ila 35 kilogram ve potasyum dekar başına 10 ila 12 kilogram kadar verilmelidir.

Tarımsal mücadele:

Doğal olarak yetiştirilmekte olan kızılcıklarda hastalık görülmemektedir. Fakat ticari amaç ile yetiştirilmekte olan kızılcıklarda çeşitli hastalıklar görülür. Hastalık özellikle nemli yöreler ve aşırı yağışlar sonrasında botritis, antraknoz gib hastalıklar için etkili olabilmektedir. Ormanla sınırlı bulunan bölgeler ve ormandan sonra tesis edilmekte olan ekim alanlarında kök çürüğü problemi ile karşılaşmanın yanı sıra meyve sineği, kabuklu bit gibi sorunlarda yaşanmaktadır. Ancak diğer problemler ile kıyaslandığı zaman çok fazla zarara yol açmadıkları tespit edilmiştir.

Hasat:

Hasat için uygun zaman yükselti ve iklime bağlı olarak değişim göstermektedir. Bu doğrultu da hasat ya Temmuz ayında ya da Ekim ayının ortalarında yapılabilir. Fakat kızılcığın meyvelerinin tamamının aynı anda olgunlaşmıyor olması hasatın 2- 3 defa yapılmasını gerektirmektedir. Kızılcığın hasata uygun hale geldiğinin anlaşılabilmesi için meyvelerin iriliğinin, şeker oranının ve sertliğinin kontrol edilmesi yeterlidir. Çünkü meyvelerin hasat zamanı geldiğinde meyvelerin şeker oranı artar, irileşir, c vitamin seviyesinde artış meydana gelerek, sertlik düzeyleri azalır.