Kışa Dayanıklı Çiçekler

kışa dayanıklı çiçekler

Her mevsimin farklı güzellikte çiçekleri vardır. Kışa dayanıklı çiçekler ile güzelleşen evler ve bahçelerin görünümü diğerlerine göre daha fazla mutluluk verir. Kış aylarının kasveti çiçeklerle azalarak içimizi ısıtan bir mevsime dönebilir.

Yaz aylarında havaların ısınmasıyla birlikte bahçelerimizi süsleyen çiçekler İçimizi ısıtarak yaşam enerjimizi yükseltir.

Sonbahardan itibaren havalar yavaş yavaş soğumaya başlar ve kış yüzünü gösterir. Soğuyan havalar bitkilerin solmasına ve kaybolmasına sebep olur. Fakat kışa dayanıklı çiçekler sayesinde bahçenin güzelliğini aynı şekilde bozulmadan korumak mümkündür.

Kış çiçekleri de en az yaz çiçekleri kadar güzeldirler ve enerjimizi yüksek tutma konusunda başarılıdırlar. Kış çiçeklerini yaz çiçeklerinden ayıran tek özellik ise dayanıklılıktır.

Hangi bitkiler kışa dayanıklıdır?

Kış çiçekleri olarak; kasımpatı, çuha, kardelen, şebboy, nergis, sümbül, sıklamen, hercai menekşe, yılbaşı çiçeği, karanfil, küpe çiçeği, orkide, on bir ay çiçeği, noel gülü ve açelya gibi kokularıyla baş döndüren çiçekler soğuk aylarda içimizi ısıtarak neşe ve mutluluk verirler.

kasımpatı

Kasımpatı

Otsu yapıda ve birkaç yıllık bir bitki türüdür. En az -30 dereceye kadar özelliklerini korur. En sık sarı rengiyle bilinse de mor, kırmızı ve beyaz renkleri de mevcuttur. En fazla 150 cm kadar uzayabilir. Direk güneş ışığı almadığı zaman daha sağlıklı uzar.

Kardelen

-15 derece bile bu çiçeği etkilemez. Karın varlığı kardeleni engelleyemez ve adından da anlaşıldığı üzere karı delerek çiçek açabilir. Beyaz rengi göz kamaştırır. Nazik ve hassas yapılı olduğu için teması pek sevmeyen bir çiçektir.

nergis

Nergis

Çok güzel ve soğanlı bir bitki türüdür. Direk gelen güneş ışığını sevmez. Pek fazla sulamaya gerek duymaz.

şebboy

Şebboy

Bol mineralli toprak sever. Birkaç yıllık bir bitki türüdür. En fazla 50 cm uzar.

çuha çiçeği

Çuha çiçeği

Birçok renkte olabilir. Direk değil de dolaylı olarak güneş ışığını alması önemlidir. Susuz bırakılmaması gerekir. Suyun oda sıcaklığında olması önemlidir. Kış çiçekleri içinde sayılsa da çok fazla soğuk havada bırakmamaya özen gösterilmelidir.

açely

Açelya

Dolaylı olarak güneş ışığı onun için önemlidir. Ani olarak değişen hava durumunda dikkat edilmesi gereken bir çiçek türüdür. Susuz bırakılmalıdır. Bahçe için ideal bir çiçektir.

Karanfil

Birkaç yıllık bir bitkidir. Çok hoş bir kokuya sahiptir. Toprak kurumadan sulama istemez ve -40 dereceye kadar dayanır.

Office 365

2 thoughts on “Kışa Dayanıklı Çiçekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.