Müzik indir

arama

Kırmızı Renkli Meyve Sebzelerin Yararları ve İçeriği

kırmızı renkli meyve
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Meyve ve sebzelerde bulunan kırmızı renk, enerjinin rengini simgelemektedir. Kemik sağlığı için oldukça önemli besinlerdir. Sebze ve meyvelere kırmızı rengini antosiyanidin ve likopen adlı bileşenler vermektedir. Kırmızı renkli meyve ve sebzelerde bulunan likopen kanserin birçok türüne karşı koruyucu özellik göstermektedir. Bu meyve ve sebzelerin vücudumuz için sayısız yararı bulunmaktadır. Vücudumuz açısından sağlamış olduğu yararlarına geçmeden önce kırmızı renkli meyve ve sebzeleri genel olarak sıralayalım.

Kırmızı renkli meyveler: çilek, siyah dut, karpuz, vişne, kiraz, greyfurt, yabanmersini, nar, kırmızı nektarin, üzüm, elma, ahududu, böğürtlendir.

Kırmızı renkli sebzeler: domates, turp, kırmızı soğan, kırmızı lahana, kırmızı pancar, kuşburnu, kırmızı biberdir.

kırmızı renkli meyve ve sebze

Kırmızı Renkli Meyve Sebzelerin Faydaları

Antioksidan yönünden oldukça zengin bir içeriğe sahip olan kırmızı meyveler, hastalıklar ile savaşır, cildin güzelleşmesine yardımcı olur, vücuda sağlık katar.

Kırmızı meyvelerin kalorileri diğer meyvelere göre çok daha düşüktür. Bu meyvelerin yarısından fazlası sudan oluşmaktadır.

Bütün kırmızı meyvelerin içeriğinde %85 oranında su, %15 oranında lif bulunmaktadır. Özellikle diyet yapanlar kişilerin aşırı yemek yeme isteğini azaltmakta ve tok kalmalarını sağlamaktadırlar.

Kırmızı meyveler adeta yaşlanmaya karşı savaş açmıştır. Beyin sağlığını koruyarak Alzheimer’in önüne geçmektedir. Kırmızı meyvelerin içeriğinde bulunan polifenoller beyin üzerinde Alzheimer hastalığına neden olan toksinlerin iyileşmesinde etkin rol oynamaktadır.

Ahududu, yabanmersini gibi meyveler içermiş oldukları flavonoidler sayesinde kanserle savaşmaktadırlar. Bu flavonoidler özellikle kolon kanserini önleyici niteliktedir.

kırmızı renkli meyve ve sebzelerin faydaları

Kırmızı meyvelerin içeriğinde bulunan protein ve kolajenler vücudun günlük protein ihtiyacını karşılayarak cildin güzelleşmesinde yardımcıdır.

Cildi UV ışınlarından koruyarak vücutta oluşabilecek cilt hasarlarının önüne geçmektedir.

Serbest radikallerin neden olduğu güneş yanıklıkları ve cilt yaşlanmalarına yakalanma riskini de azaltmaktadır.

Yabanmersini ve kızılcık gibi kırmızı meyveler vücuda zararlı bakterilerin yayılımını durdurmaktadır. Böylelikle
idrar yollarına yapışmamalarını sağlarlar. Bunun yanı sıra vücudu sistitlere karşı korurlar.

kırmızı soğan

Antibakteriyel özelliğe sahip olduklarından dolayı vücudu varis etkilerinden korumaktadırlar.

Domatesin içeriğinde bulunan likopen insan vücudu açısından çok sağlıklıdır.

Dut, çilek gibi meyvelerin içeriğinde bulunan antosiyanin insan sağlığı açısından zararlı olabilecek bakterilerin gelişmesini önlemektedir. Aynı zamanda çilek yaz aylarında görülen sivrisineklerin kötü etkilerinden korunmanıza yardımcı olmaktadır.