Müzik indir

arama

Kırmızı Kinoa Nasıl Pişirilir? Faydaları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Tahıllar içinde en yüksek protein değerini sahip kırmızı kinoa hafif bir tada sahiptir ve pek çok faydası vardır. Kırmızı kinoa nasıl pişirilir?

Türkiye’de yeni yeni tanınmaya başlayan kinoa bazı bölgelerde 4 bin bazı bölgelerde 7 bin yıldır tarımı yapılan ve kullanılan bir tahıldır. Tahıl olmasına rağmen özellikleriyle ve faydalarıyla ıspanak ve pancara daha yakındır, ıspanakgillerdendir.

Kırmızı kinoa, kinoa bitkisinin tohumudur; kırmızı, beyaz ve siyah kinoa  olmak üzere üç renkte bulunmaktadır. Tahıl ve protein oranı yüksek kinoa hafif bir tada, gevrek bir dokuya sahiptir ve sağlık için gerekli protein, mineral, vitamin ve lif açısından zengin glutensiz gıdalardandır. Çölyak ve diğer gluten alerjisine dayalı hastalıklarda besin değeri yüksek bir gıda olarak tüketilebilir.

Kırmızı kinoa kaç kalori? 1 fincan pişmiş kırmızı quinoa 222 kaloriye sahiptir. Kırmızı kinoa salata, garnitür, çorba ve pilavı yapılarak tüketilmektedir. Diyet öğünlerinde kullanılmaktadır. Bazen browni gibi keklerde de kullanılmaktadır.

Kırmızı kinoa ve diğer kinoa çeşitleri içeriğinde gerekli olan lizin gibi 9 amino asiti barındırır. Buğday ve pirinçten daha fazla tahıl içerir.

Doku ve organların gelişimi ve onarımı için gerekli protein bir fincan pişmiş kırmızı kinoada 8.14 gramdır. Günlük önerilen protein miktarı kadınlar için 46 gram ve erkekler için 56 gramdır.

İçeriğindeki yüksek lif kalp ve sindirim sağlığını korur ve güçlendirir. Kan şekerini dengeler, şeker hastaları tüketebilir. Bir fincan pişmiş kinoa 5.2 gram diyet lifi içerir. Tavsiye edilen günlük lif tüketimi erkeklerde 38 gram, kadınlarda 25 gramdır.

Folik asit; aynı zamanda vitamin B9 olarak da bilinir. Hücrelerin yaşlanmasını önler. Bir bardak kırmızı kinoada 78 mikrogram folat vardır. Yetişkinlerin günde 400 mikrogram folata ihtiyaçları vardır. Doğum yapacak kadınlar yeterli folik asit alımıyla doğum sırasındaki oluşabilecek risklerin azalmasını sağlamış olurlar.

Kan hücrelerinin üretimi ve dirençli bir vücut için için gerekli demir 1 fincan pişmiş kırmızı kinoada 2.76 miligram vardır. Erkekler için günlük 8 miligram demir ve kadınlar için 18 miligram önerilmektedir. Kinoada bulunan demir türü, brokoli veya domates gibi C vitamini yüksek gıdalarla tüketirken daha iyi emilir.

Bir fincan pişmiş kırmızı kinoa, 2,02 miligram çinko içerir. Önerilen günlük çinko miktarı kadınlar için 8 miligram ve erkekler için 11 miligramdır. Çinko bağışıklık sistemini güçlendirmek için gereklidir.

Kinoa aynı zamanda magnezyum, fosfor, bakır, manganez, kalsiyum gibi mineralleri, A, B, C, D ve K  vitaminleri içerir.  İçeriğindeki antioksidanlar vücudu strese ve kansere karşı korur, kanser hücrelerinin gelişimini engeller.

Diyet listesine kinoa dahil etmek isteyenler için: 100 gram kinoa 370 kalori, 5,5 gram yağ, 70 gram karbonhidrat, 6 gram diyet lifi içerir.

Özellikle kansere ve cilt ile vücudu yaşlanmaya karşı korumasıyla bilinen kinoa özellikle pirinç gibi pişirilerek farklı şekillerde değerlendiriliyor. Hayvansal protein değerine en yakın tahıl olarak bilinen kinoa garnitür olarak maydanozla, salatası, çorbası, pilavı yapılır. Kinoa yaprakları, yeşil yapraklı sebzeler gibi tüketilebilir.

Kinoa bulgur ve pirincin kullanıldığı bütün yemeklerde kullanılır, hafif tadı ile pek çok yemeğe yakışıyor. Haşlayarak salatalara konabilir ve kendisinde garnitür yapılabilir. Sebze, et, tavuk yemekleri, ekmek, pasta ve dolmalarda kullanılabilir.

Kinoayı pişirmeden önce acı tadın gitmesi için yarım saat suda bekletin. Kinoa pişirmeden önce iyice yıkamak gerekiyor. Kinoa, saponin denen acı bir maddeyle kaplı olduğu için iyi yıkanmadığında acı bir tat bırakacaktır. 1 ölçü kinoa için pirinç pişiriminde olduğu gibi 2 ölçü su kullanılır.