Müzik indir

arama

Keten Tohumunda Bulunan Vitaminler Hangileridir?

keten tohumunda bulunan vitaminler
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Keten tohumu hem halk arasında hem de çoğu aktar tarafından gerek kanser gerekse metabolizma sorunları için sıklıkla önerilen organik bir bitki tohumudur. Keten tohumunda bulunan vitaminler bu besinin insan sağlığı için vazgeçilmezler arasında sayılmasını sağlamaktadır.

Keten tohumunda bulunan vitaminler hakkında konuşmadan önce biraz yararlarına değinmek gerekir. Diş eti iltihabı, boğaz ağrısı ve ağız boşluğu yaraları gibi hastalıklar nedeniyle oral bölgede oluşabilecek istenmeyen kokuların ve hastalığın giderilmesi için gargara şeklinde de kullanılabilmektedir. Ayrıca göğüs, kolon ve prostat gibi çeşitli kanser türlerine de iyi gelebilmektedir. Bunun yanında kalp krizi riskini de azaltan bir özelliği vardır.

keten tohumunda bulunan vitaminler

Neredeyse bir balığın içerdiği tüm vitaminleri keten tohumu da kendi içerisinde barındırmaktadır. Vücut ve bağışıklık sistemi üzerinde ciddi faydaları bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan maddeler ise şu şekilde sıralanabilir:

Keten Tohumunda Bulunan Vitaminler ve Minareller

Protein (g): 18.07
Sodyum (mg): 156
Yağ (g): 33.11
Karbonhidrat (g): 3.44
Kolesterol (mg): 0
Lif (g): 35.06
Vitamin A (mg): 80
Potasyum (mg): 682
Demir (mg): 6.07
Kalsiyum (mg): 188
Vitamin C (mg): 0

Balık veya balık yağı tüketirken elde edilen Omega – 3 ve Omega – 6 gibi çeşitli yağ asitlerini de içeriğinde bulundurur. Bu asitler Oleik Asit, lignan, müsilaj, Linoleik Asit ve A vitamini olarak sıralanabilir. Yukarıda bahsedilen tüm içeriğe sahip olan bu çok faydalı tohumun kullanım şekilleri rahatsızlık tarzına göre değişebilmektedir.

Öğütülmüş keten tohumu bal, yoğurt, çay, salata ve hatta fırında hazırlanan yemeklerinize kadar koyulabilmektedir. Aynı zamanda yine öğütülmüş hali suyla karıştırılarak da tüketilebilmektedir. Bunların yanı sıra da piyasada bulunan keten tohumu yağı da yoğurtla iyice karıştırıldıktan sonra kullanılabilir hale gelmektedir. Ölçüsü ise bir çay öğütülmüş keten tohumunun bir su bardağı sıcak su ile karışımı kadardır. Keten Bitkisi Özellikleri

 • bahtiyar baysan
  3 sene önce

  Keten tohumunu ev’de öğütmenin yolu?

  0
  yorum beğen
  • bitkicenter
   3 sene önce

   Piyasada öğütücü el değirmenleri bulunuyor onu kullanarak öğütebilirsiniz. İnternette aratıp bulabilirsiniz değirmeni.

   0
   yorum beğen