Müzik indir

arama

Keten Tohumu Kullanımı

keten tohumu
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Keten’in ana yurdu Türkiye olmasına karşılık Türkiye dışında Suriye, Irak ve Mısır gibi ülkelerde keten üretimi gerçekleştirmektedir. Keten tohumu üretiminin en yaygın yapıldığı kıtaların ise Avrupa, Asya ve Amerika olduğu görülmektedir.

Keten tohumunun içeriğinde sabit yağlar, protein, müshil ve linamarin bulunmaktadır. Aynı zamanda Omega-3 ve B12 vitaminlerini içermektedir ve keten tohumu aslında keten bitkisinin meyvesinden elde edilmektedir.

Bu bitkinin tohumunu kullanmak isteyen kişilerin 4 seçeneği bulunmaktadır. Tane hali ile, demlenmiş biçimde, yağ hali ile ve sıvı şeklinde tüketilebilen bu tohum, öğütülerek kullanılacak ise 1 ay kadar tazeliğini koruyabilme şansı bulunmaktadır. Bu neden ile keten tohumunu öğütülmüş olarak kullanacak kişilerin bir anda yüklü miktarda alarak bayatlamasına neden olmaması bunun yerine aylık kullanacakları miktarı almaları önerilmektedir. Keten tohumunu yağ olarak tüketmek isteyen kişilerin ise güvenilmeyen markalara ait ürünleri kesinlikle tüketmemeleri gerekmektedir.

Tane olarak nasıl kullanılır?

Sıcak suyun içerisine 1, 5 çorba kaşığı kadar keten tohumunu ıslatın ve yumuşayan keten tohumlarını dilerseniz yoğurt ile tüketerek yoğurdun da etkilerinden faydalanabilirsiniz. Yoğurt karışımı sindirim sisteminizin düzene girmesine yardımcı olacak önemli besinler arasında yer almaktadır.

keten tohumu

Keten tohumu yağ olarak nasıl kullanılır?

Güvenilir markadan aldığınız keten tohumu yağlarının muhafaza şekillerine mutlaka uymalı ve  tohum yağlarınızı çok sıcak ve ışıklı ortamlardan korumalısınız. Keten yağının gün içerisinde 1 tatlı kaşığı kadar tüketilmesi gerekmektedir. Fakat yağı sadece olarak içemiyorsanız besinler ile birlikte tüketmeyi deneyebilirsiniz.  Faydaları İçin Tıklayınız

Öğütülmüş keten tohumu nasıl kullanılır?

Keten tohumları öğütüldükten sonra 1 ay içerisinde bayatlamaktadır. Ancak bütün marketler taze öğütülmüş olarak satmadıkları için maalesef keten tohumunu bu şekilde alırken en az  tohumun yağı kadar dikkatli davranmanız gerekmektedir. Taze olduğundan emin olduğunuz öğütülmüş keten tohumunun 1 kaşığını ağzınıza atın ve üzerine bir bardak su için.

keten tohumlu ekmek

Sıvı keten tohumu nasıl kullanılır?

Keten tohumunun sıvı halde kullanımından kasıt keten tohumlarının kaynatılarak kullanımıdır. Kaynamış olan suyun içerisine 1,5 çorba kaşığı keten tohumu atılarak 5 dakika kadar bekletilerek süzülür. Ardından keten tohumu suyunun ılıması beklenir. Ilıyan su içilir. Bu işlemi bir defa yapıp suyu bir hafta boyunca tüketmek yerine her gün taze  tohum suyu hazırlamanız daha önemlidir.

 • Keten Tohumu Yoğurt Kürü Faydaları Kullanımı Hazırlanışı
  3 sene önce

  […] Kalsiyum ve D vitamini zengini olan yoğurt özellikle kemik gelişimi açısından oldukça faydali besinler arasında bulunmaktadır. Soğuk algınlığı için de tavsiye edilen yoğurdun keten tohumu gibi güçlü bir besinle birleşmesi her iki besini de daha güçlü bir hale getirmektedir. Keten Tohumu Kullanımı […]

  1
  yorum beğen