Müzik indir

arama

Kestane Ekimi Nasıl Ne zaman Yapılır? Kestane Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Kestane içerisinde bulundurduğu lif ve besin değerlerinden ötürü oldukça kıymetlidir. Üstelik ürünler paha açısından da yüksek maliyetler içermektedir. Hem tadının güzel olması hem de pahasından ötürü kış aylarında sıklıkla tüketilmektedir. Üstelik kestane, direkt olarak tüketilebildiği gibi tatlılara ya da yemeklere katılarak da tüketilebilmektedir.

Kestane Ağacı Fidesi Ne Zaman Dikilmelidir?

Ağaçların yapısal özellikleri birbirlerinden çok farklıdır. Pek çok ağaç soğuk kış şartlarına uygun yaratılmamışlardır. Ancak kestane ağacı onlardan biri değildir. Zorlu kış şartlarında bile hayatını devam ettiren kestane ağacı dikim ve bakım konusunda da ayrıcalıklı hareketlerin yapılmasını mecbur kılmaktadır. Öncelikle bu ağacın kökleri ve dalları oldukça geniştir. Bu neden yüzünden fidan dikimi sırasında iki fidan arasında on metreye kadar boşluk bırakılması uygundur. Fidan dikimlerinin zamanı olarak ise kestane ağaçlarının yaprak dökümlerinden sonra başlayan aylar uygundur. Yani aralık ile başlayıp nisana kadar devam eden dönemlerde sağlıklı kestane ağaçları dikilebilmektedir.

Kestane Ağacı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kestane bakımı ağacın yaşına göre değişim göstermektedir. Ancak özellikle ilk iki ya da üç sene ekstra ilgi gösterilmesi gerekmektedir. Bu sayede ağaç tam olarak geliştiğinde verdiği mahsul oranları bir hayli yükseklere çıkmaktadır. Kestane ağaçlarının köklerinin derinlere inmesinden ötürü bulunduğu toprağın kaliteli olması önemlidir. Bu neden yüzünden yeterli vitaminin tamamının toprak içinde bulunması mümkün değildir. Vitaminleri gübrelerle destekleyerek en az senede bir kes ağaç kenarlarına dökmek gerekmektedir. Ağacın köklerine zarar vermeden çapalayarak gübrelerin karıştırılması da uygun bir davranış şeklidir.

Kestane Ağacı Nasıl Budanmalıdır?

Meyve ağaçlarının budanması verilen meyve oranlarını etkilemektedir. Kestane ağacı budama ile mahsul oranını artıran meyve ağaçlarından biridir. Bu bağlamda en çok doruk dallarının budaması yapılmaktadır. Budamalarda genellikle yere daha yakın olan dallar tercih edilmektedir. Ancak kökten kırmalar oldukça zararlıdır. Bunun yerine tomurcuk kısmına yakın şekilde kesimler yapılarak aynı zamanda ağaca şekil de verilmektedir. Son olarak kestane ağaçları gençken sık budama yapılması önerilmemektedir. Bilinçsiz şekilde yapılan budamalar neticesinde ağaçların gelişimleri olumsuz etkileneceğinden ötürü boyları istenen yüksekliklere ulaşamamaktadır.