Kestane Balının Faydaları, İyi Geldiği Hastalıklar

Ballar elde edildikleri çiçeklere, kovanlara ve bölgelere göre adlandırılmaktadır. Kestane balı ağırlıklı olarak Karadeniz bölgesinde kestane yetişen illerde üretilmektedir. Kovanlar kestane ağaçlarının yakınında bulundurulmakta, arılar kestanelerin çiçeklerinde dolaşarak bu balı yapmaktadır. Diğer ballara göre daha kıvamlı, zayıf akışkanlı ve hafif acımsıdır. Acılığı buruk kalıcı bir lezzet bırakır. En çok haziran ayında elde edilir

Yüksek miktarda potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum içerir, bu mineraller kestane balında, diğer bal çeşitlerine göre daha fazla bulunmaktadır. B ve C vitamini yönünden de oldukça zengindir. Kasların güçlenmesini sağlar. Demir oranı diğer bal çeşitlerine göre iki kat daha fazladır.

Soğuk algınlığı rahatsızlıklarına iyi gelmekte, ses kısıklığı ve öksürüğü önlemektedir. Soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmekte sinüzit, boğaz ağrısı, bronşit tedavilerinde yardımcı doğal ilaç olarak tavsiye edilmektedir. Boğaz ağrısı şikâyetlerinde, 1 kaşık bal ılık su içinde eriterek tüketilmelidir. Grip ve diş ağrısı şikâyetlerinde de etkilidir. Ağız kokusunu azaltmaktadır. Bir kap içerisinde kıyılmış tere ve bal karıştırılarak yenildiğinde balgam sökücü etkisi yapacaktır.

Antioksidan ve Antibakteriyel yönü kuvvetli olan bu bal mantar önleyici olarak da geleneksel tıpta kullanılmaktadır. Antioksidan özelliği ile kandaki mikropları temizlemeye yardımcı olmaktadır. Düzenli kullanımda iltihap ve enfeksiyonlara iyi gelmektedir. Antiseptik özelliği de bulunan kestane balı ülser ve yara tedavisinde kullanılmaktadır. Asitliği düşük olduğundan mide veya bağırsak ülseri hastaları da kullanabilirler.

Genç hücre oluşumuna verdiği destekten dolayı yaşlanma etkilerini azaltmakta kırışıklık ve cilt lekelerine karşı kullanımı yaygınlaşmaktadır. Vücuttaki serbest radikallerin uzaklaştırılmasında antioksidanlar oldukça etkilidir, katarakt gibi ileri yaşlarda oluşan rahatsızlıkların riskini düzenli kestane balı kullanarak azaltabilirsiniz. Gözleri kuvvetlendirmektedir.

Tam bir enerji kaynağı ve zindelik vericidir. Yorgunluk etkisini bir çay kaşığı balla bile hafifletebilirsiniz.

Antibakteriyel özelliğinden dolayı ciltteki akne tedavisinde kullanılabilir. Akneleri oluşturan bakteriler ile savaşta çok etkilidir. Yanık ve yara izlerinin hızlıca tedavi edilmesinde çokça kullanılmaktadır. Eski çağlarda da savaşlardan sonra yara tedavilerinde oldukça sık kullanımı olmuştur.

Dolaşım sistemini kuvvetlendirir, damarları güçlendirir. Damarların çalışmasını düzenleyerek, sertliği önler, tansiyonu dengeler. İçerdiği mineraller ve vitaminler kalp sağlığına iyi gelmektedir. Kestane balı kolesterolü dengelemektedir. Kestane balı tarçın ile iyi bir ikili olmaktadır.

Sindirim sistemine faydalıdır, günde bir kaşık kullanarak midenizdeki rahatlamayı hissedebilirsiniz. Ilık su ile tüketiminde bağırsakları çalıştırır.

Afrodizyak etkisi ile her iki cinste de etkilidir, sperm sayısını arttırır. Kısırlık tedavisinde  doğal ilaç olarak kullanılabilir.

Ağrılı bölgelere toz tarçın ve kestane balı karıştırılıp masaj yaparak uygulanırsa acıyı hafifletecektir. Romatizma ve kireçlenme ağrılarına iyi gelmektedir. Ağrılı bölgelere haricen uygulanır.

Beyin fonksiyonlarına ve sinir sistemine yardımcı olur, hafızayı kuvvetlendirir.

Adet dönemi rahatsızlıklarına iyi gelmekte, kas gevşetici etki yapmaktadır.

Kararında yenmesi faydalıdır. Fazla yendiğinde hassas bünyelerde baş ağrısı, çarpıntı gibi etkiler yapabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.