Müzik indir

arama

Kereviz Sap ve Yapraklarını Değerlendirin – Kereviz Yaprağı Kavurması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

A ve K vitamini başta olmak üzere vitamin ve mineral açısından zengin bir kış sebzesi olan kereviz aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Kerevizin genelde yaprakları ve sapları atılır. Oysa ki yapraklar ve sapları da vitamin ve mineral deposudur. Kereviz sapları ve yaprakları nasıl değerlendirilir?

Kereviz bezelye ve baklayla zeytinyağlı olarak, dolması, haşlaması, salatası ve çorbası yapılarak tüketilir. Kereviz yaprakları ve sapları bol vitamin ve mineral içeriyor. Kereviz ve sapları, yaprakları düşük kalorili olduğundan diyet için de çok uygun bir sebzedir.

Kereviz sap ve yaprakları faydaları: Mideyi güçlendirirek iştah açar. Böbrek üstü bezlerini çalıştırır, sinir sistemine iyi gelir. Kanı temizler, yüzü canlandırır. Karaciğer şişkinliğini giderir, sarılığı gidermede yardımcıdır. Böbrek taşlarının atılmasını sağlar. Eklem ağrılarını dindirir, romatizmadan oluşan ağrılardan günlük tüketimle kurtulabilirsiniz. Zayıflamak isteyenlerin kullanabileceği az kalorili bir besindir.

Kereviz taze yaprakları kurutularak baharat haline getirilebilir ve yemeklerde baharat olarak kullanılabilir.

kereviz-sapi

Kereviz Yaprağı Kavurması

Satın aldığınız ve yemeğiniz yaptığınız kerevizin saplarını ve yapraklarını da değerlendirebiliceğiniz bir yemek tarifini sizlerle paylaşıyoruz.

Kereviz yaprağı, sapı
2 orta boy soğan
1 yemek kaşığı pirinç ya da bir havuç.
1 su bardağı su
Zeytinyağı
Tuz

Kereviz yaprak ve saplarını sirkeli suda bekletip iyice yıkayın. İrice doğradığınız soğanları zeytinyağında kavurun. Küçük küçük doğranmış yaprakları ve sapları ekleyin. Biraz su ve pirinci ( havucu ) ekleyin. Pişine kadar ara ara su ekleyebilirsiniz. Tuzu pişmesine yakın ekleyin. Piştikten sonra isteğe bağlı üzerine yoğurt dökerek tüketebilirsiniz