arama

Kereviz Ekimi Nasıl Ne zaman Yapılır? Kereviz Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Kereviz, tüketimi özellikle son birkaç yıl içerisinde artmış olan bitkiler arasında yer almaktadır. Sağlık açısından faydalarının ortaya konmasının ardından taleplere bağlı olarak üretimlerde de büyük bir artış meydana gelmiştir. Bu bağlamda kereviz yetiştiriciliğinin iki aşamalı olması ürünü daha zahmetli hale getirmektedir. Ancak satış rakamları ve sağlığa faydaları düşünüldüğünde üretiminin bir hayli yararlı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Kereviz Tohum Çimlendirmesi

Kereviz yetiştirilmesine genellikle tohumdan başlanmaktadır. Kereviz tohumunun çimlendirilmesi için mevsimlerin doğru olarak tercih edilmesi gerekmektedir. Yaz ya da sonbahar mevsimlerinde çimlendirme çalışmalarının yapılması uygundur. Ayrıca çimlendirmenin hangi tohumlar ile yapılacağı da bir hayli önemlidir. Çünkü tohumları kaliteli olarak seçme hasadın veriminin yüksek olmasını sağlayan ilk etmendir. Çimlendirme için tohumların çok derine değil en çok bir santim kadar toprak altına gömülmesi yeterlidir. Ekimlerin fide ile gerçekleştirilmesi de mümkündür. Ancak fide köklerinin toprağa kolay şekilde tutunabilmeleri için dikim zamanında rüzgârın olup olmadığına dikkat edilmelidir. Aynı şekilde dikimlerden hemen sonra sulama yapılması da bir hayli önemlidir.

kereviz salatası

Kereviz Bakımı

Kereviz bakımında toprak tercihleri çok önemlidir. Kaliteli kerevizler humus oranı açısından zengin olan topraklarda yetiştirilmektedir. Bunun yanı sıra ekim öncesinde toprağın hazırlanması da gerekmektedir. Sürülerek hazır hale getirilen toprağın dinlenmiş olması da verimi doğrudan etkilemektedir. Kereviz bakımında sulamaya da özen gösterilmesi gerektiğinde çapalamaların yapılması şarttır. Çapalama yabani otlar türediğinde takdir edilmelidir. Bu sayede dikimle başlayan ilk altı aylık zaman diliminde hasat yapmak mümkün olmaktadır.

Kereviz Gübre İhtiyacı

Kök bitkilerin gübre ihtiyaçları toprakta kalma zamanlarına göre değişim göstermektedir. Bu bağlamda kerevizlerin ortalama olarak altı ay kadar toprak içinde kalması şarttır. Kereviz hasadına kadar geçen dönem içerisinde toprakta yeterli minerallerin olmaması halinde kerevizler istenen boyutlara gelemeyeceklerdir. Bundan dolayı ekim öncesinde toprak analizi yaptırmak gerekmektedir. Analizler, toprağın mineral eksikliklerini kesin olarak anlaşılır hale getirmektedir. Bu sayede gübre oranları belirlenerek toprağın kereviz ekimine hazır hale getirilmesi sağlanmaktadır. Topraktaki mineral değerleri yapışlara göre değişim göstereceğinden ötürü her sene yeni analizler yapılmalıdır.