arama

Kemosentez Nedir?

kemosentez
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Kemosentez, ışık enerjisi kullanılmaksızın organik madde üretilmesi olayına verilen addır. Biyolojide sıklıkla kullanılan bu terim bakterilerin gerçekleştirmiş olduğu bir biyosentez olayıdır. Peki, ışık enerjisi yerine enerji kaynağı olarak ne kullanılabilir? Tabiki kimyasal maddeler sayesinde bu işlem gerçekleşmektedir. Bazı bakterilerin klorofile sahip olmamasına rağmen kendi besinlerini üretebilmeleri kemosentez sayesinde gerçekleşir. İnorganik maddelerden oksitleyerek kazandıkları enerjiyi su ve karbondioksitin birleşmesinde kullanarak gerekli organik maddeleri elde etmiş olurlar. ATP ‘yide sentezlerler.

Türler farklı maddelerde oksitlenmiş olabilir. Böylece değişik bakteri isimleri görülür. En fazla oksitlenen maddelerimiz NH3,H2S,N2,NO2 dir. Kemosentez enerjiye ihtiyaç duymadan gerçekleşebilirken fotosentez ise tam tersi enerjiye ihtiyaç duyar. Bu iki terim birbirleriyle karıştırılmamalıdır. İkisinde de organik madde üretilir fakat kimyasal ve ışık enerjisi kullanılması yönüyle farklılaşırlar.

Kemosentez sayesinde kendi besinlerini üretebilen canlılara örnek olarak azot, kükürt, demir ve hidrojen bakterilerini verebiliriz. Bunlara “kemosentetik bakteriler” denilmektedir. Karbonhidratlı besinler üretebilme özelliğine sahip bu bakteriler inorganik maddeleri oksitleyerek zararsız hale getirir. Bu işlemler için ışık ve klorofilden de uzak dururlar.

Kemosentez çeşitleri

Bakteriler besin üretebilmek için farklı yollar denediğinden sadece sülfür değil bununla birlikte demir, hidrojen, metan ve benzeri maddeleri oksitleyerek sentez işlemini bitirirler.

Sülfür bakterileri: Bu bakteriler enerji üretmek amacıyla hidrojen sülfür veya moleküler sülfürü tepkimeye dâhil ederek sentezleme işlemini yaparlar. Kükürt bakterileri H2S yi oksitleyerek kimyasal enerjiyle birlikte glikoz açığa çıkar.

Demir bakterileri: Bu bakteriler demir karbonatı oksitleyerek tepkimeyi yaparlar. Sağlanan enerjiyle yağ, şeker, protein ve benzeri maddeler elde edilmiş olur.

Hidrojen bakterileri: Bu bakteriler hidrojeni tepkimeye sokarak su ve enerji açığa çıkarırlar. Enerji besin sentezinde kullanılır.