Müzik indir

arama

Kekik Ekimi Nasıl Ne zaman Yapılır? Kekik Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Kekik, hem taze hem de kuru olarak tüketimi yapılabilmen bitkiler arasında bulunmaktadır. Özellikle et yemeklerine çok yakışan kekik, üretim bakımından bir takım toprak ve iklim isteklerinde bulunmaktadır. Yetiştiriciliği zaman bakımından zor olarak görülmesine karşın özellikle seracılık faaliyetlerinin gelişmesinden sonra hemen her dönemde taze şekilde kekik temin edilmesi mümkün hale gelmiştir.

Kekik Ekimi Nasıl Yapılır?

Yetiştiricilerin kekik ekimi yapmak konusunda en çok tohumdan üretimi tercih ettikleri bilinmektedir. Tohumlar hazır şekilde temin edilebilmektedir. Bunun yerine bir önceki hasattan tohum üretimi de mümkündür. Yapılan tercihlerin farklı olması ürün kalitesinde herhangi bir fark yaratmamaktadır.

Öncelikle tohum ekiminden önce toprağın havalandırılması ve ihtiyacı varsa gübre desteği verilmesi gerekmektedir. Toprak hazır hale getirildiğinde ise ekimler başlayabilmektedir. Ekimlerde tohumun çok derine inmemesine dikkat edilmelidir. Ayrıca ekimlerden hemen sonra sulama çalışmalarına başlanması gerekmektedir. Sulamalarda aşırıya kaçılması tohumların çürümesine neden olacaktır. Bunun için toprak hafif nemli kalacak şekilde sulamalar yapılmalıdır. Aşırı sulama, tohumların toprakta tutunma ihtimallerini de minimuma indirmektedir.

Kekik Hasadı

Kekikler hasat konusunda üreticilerin yüzünü güldüren bitki türleri olarak bilinmektedir. Kekik hasadı halk arasında kekik toplamak olarak da bilinmektedir. İyi bakım ve doğru tekniklerin uygulanması halinde hasatlar senede bir değil beş kereye kadar çıkan tekrarlarla yapılabilmektedir. Hasat sırasında köke zarar vermeden toplama yapmak çok önemlidir. Aksi hallerde çok yıllık bir bitki olmasına karşın kekiğin sonraki dönemde yeniden ekilmesi gerekecektir. Bu da emekte olduğu kadar maliyette de zarara yol açacaktır.

Saksıda Kekik Yetiştirmek

Saksıda kekik yetiştirme işlemi sayesinde mutfaklarda el atında bu baharata sahip olunması mümkündür. Ekim öncesinde uzun olan saksıların tercih edilmesi daha uygundur. Ayrıca kekikler taşlı ve tutunma ihtimalleri yüksek olan toprakları sevmektedir. Bundan ötürü saksının dibine bir miktar taş atılması önerilmektedir. Tohumların ekilmesinden sonra düzenli sulamalar kapsamında kısa süre içerisinde filizlenme görülebilmektedir. Filizlenmeden sonra yıl içerisinde ürün alımı mümkündür. Kekiklerin makasla kesilmesi önerilmektedir. Kesimlerin köke çok yakın yerlerden yapılmaması da mahsul alımının devamlı olması açısından önemlidir.