Müzik indir

arama

Keçi Ayağı Bitkisi Faydaları ve Kullanımı (Aegopodium Podagraria)

keçi ayağı bitkisi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Keçi ayağı bitkisi hızlıca 1 ila 1.5 santimetre arasında yayılım gösterebilmektedir ve bitkinin maksimum yüksekliğinin 3 santimetre kadar olduğu bilinmektedir. Bitkinin Mayıs ve Haziran ayları arasında çiçekleri açmaktadır. Çiçekleri beyaz renktedir ve basit görünüme sahiptir.

Tohumları havuç tohumu gibi küçük ve uzundur. Bitkinin yaprakları çiçek açtığı zaman hoş tada sahip olması ile bilinir. Bitkinin tadı ise maydanoz ile limona benzerlik göstermektedir.

Bitkinin yetişme alanları arasında Avrupa ve Asya ülkelerinin haricinde Avustralya, Japonya, Kuzey Amerika ve Yeni Zelanda bulunmaktadır.

Keçiayağı Bitkisi Faydaları

Keçi Yağı bitkisi Orta Çağ döneminde gut hastalığından kaynaklanmakta olan ağrılı semptomları hafifletmesidir. Ayrıca bağırsakların neden olduğu sağlık sorunlarının ortadan kaldırılması için de bu bitki kullanılmaktadır.

keçi ayağı bitkisi

Kullanımı

Bitki Orta Çağ’da tüketilirken genç yapraklarından ıspanak şeklinde yararlanılmıştır. Ayrıca çiçek kısımları henüz açmadan kopartılarak sebze ve soğan ile karıştırılarak geleneksel bir çorbanın yapımında kullanılmıştır. Taze yapraklarının yeşillik ve salata dışındaki vejeteryan yemeklerinin yapımında kullanıldığı bilinmektedir.

Keçi ayağı bitkisi romatizma ve artrit tedavisinde kullanılmak için tıpta kullanılmaktadır. Yara ve yanık tedavilerinde yaprakları kullanılmaktadır. Ayrıca geçmiş dönemde bitkinin kök ve yaprak kısımlarının kaynatılarak kemiklerde meydana gelen ağrıların tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca yine yaprak kısımlarının hafif sakinleştirici olarak tıpta kullanıldığı bilinmektedir.

Yapraklarının içeriğinde bulunan uçucu yağlar sayesinde sebzeler yaprakları ile sarılarak tazeliğinin korunması sağlanırdı. Erozyon sorunu ile karşı karşıya kalmış olan bölgelerde sorunu ortadan kaldırmak ve kontrol altında tutmak için kullanılabilir. Ayrıca bitkinin yapraklarının kısımları son derece besleyici bir yem olarak da kullanılabilmektedir.