arama

Kavunun Faydaları Nelerdir?

kavunun faydaları
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Yaz aylarında yetiştiriciliği yapılan kavun çekirdekli ve kabuklu bir meyvedir. Kendine özgü çok naif bir kokusu bulunmaktadır. Genellikle sarı ve yeşil renklerde, yassı şeklindedir. Kavunun faydaları içermiş olduğu yüksek oranda ki besin ve vitaminler  sayesinde  oldukça fazladır. İnsan sağlığı üzerinde olumlu birçok faydalı etki sağlamaktadır.

A, B, C, E, K vitaminleri bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Bunun yanı sıra B1, B3, B5, B6 vitaminlerini içermektedir. Kavun aynı zamanda magnezyum, sodyum, potasyum, bakır, demir, alfe- beta karotenlerini içermektedir.

kavunun faydaları

Kavunun faydaları

Hazmı kolay bir meyve olduğu için sindirim sistemi açısından oldukça sağlıklıdır.

Kırmızı kan hücrelerini uyardığından dolayı bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. C vitamini bakımından oldukça zengin bir besin olduğundan dolayı vücuda saldırıda bulunan bakterilere ve yabancı maddelere karşı bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda vücut direncini artırarak serbest radikallere karşı mücadeleyi artırmaktadır.

Potasyum yönünden oldukça zengin bir besin kaynağı olan kavun, kalp ve damar sağlığının korunmasında yardımcıdır. Aynı zamanda vücut açısından zararlı olan hipertansiyonu engelleyen sodyum kaynağını içermektedir.

Kan inceltme de yardımcı olan besinleri içeren kavun bu özelliğinden dolayı kalp sağlığını korumaktadır.
İçermiş olduğu C vitamini bakımından alterlerin sertleşmesini önlemektedir. İçermiş olduğu folatlar yönünden kalp krizi riskini azaltmaktadır.

kavunun faydaları nelerdir

Kavunun kanser önleyici etkisi bulunmaktadır. İçermiş olduğu C vitamini ve beta- karoten serbest radikallerin etkisiz hale gelmesini sağlamaktadır.

Kavun kalp atışının normalleşmesini sağlamakta ve beyne giden oksijen artışını yardımcı olmaktadır. Bol miktarda içermiş olduğu potasyumdan dolayı beynin daha fazla oksijen almasını sağlar. Kan basıncının düzenlenmesinde yardımcı olarak sinir sisteminin rahatlamasını sağlar.

Kavun içermiş olduğu beta- karoten bakımından oldukça zengin bir meyve olduğu için göz sağlığı ve görme yeteneğinin korunmasında yardımcıdır. Düzenli kavun tüketiminde katarakta yakalanma riski %40 oranında düşürülür.

Kavun, obezite, diyabet gibi rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olmaktadır.

Sigara kullanımından dolayı vücutta ki A vitamini azalmaktadır. Kavun içermiş olduğu maddelerden dolayı vücutta ki A vitamini eksikliğinin giderilmesinde yardımcıdır. Sigaranın akciğerlere vermiş olduğu zararları azaltarak akciğer sağlığını korur.

İçermiş olduğu C vitamininden dolayı adet sorunlarının düzenlenmesinde yardımcıdır.