Müzik indir

arama

Kavak Ağacı ve Mitolojik Hikayesi (Heliadlar)

kavak ağacı
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Kavak Ağacı ilginç bir hikayeye sahiptir. Kavak Ağacının mitolojik hikayesine Ovidius’un Dönüşümler kitabında yer verilmiştir ve bu hikaye coğrafik açıdan da hala etkisini sürdürmektedir.

Ovidius’un kitabında belirtilmekte olan hikayeye göre Helios adından Olymposlu tanrılardan önce varolan Titan yani Güneş Tanrısıdır. Helios’un oğlunun adı Phaeton ve diğer çocuklarının adı Heliadler’dir. Phaeton ve Heliadler’in annesi Klymene, çocukları büyüyene kadar babalarının kim olduğunu gizledi. Fakat gün geldi babasının Güneş Tanrısı olduğunu öğrendi ve babasının bunu ispatlayabilmesi için ondan arabasını istedi. Burada araba ile kast edilen güneşin doğudan batıya taşıdığı düşünülen araçtır. Helios, Phaeton’un aracı kullanmasını istememiş olsa da izin vermiştir ve Phaeton felaketlere yol açmıştır. Oğlunun neden olduğu bu felakete son vermek isteyen Zeus yıldırım fırlatarak Phaeton’un ölümüne neden oldu.

kavak ağacı mitolojik hikayesi

Ölümünün ardından kardeşi Heliadler bu duruma çok üzüldü ve devamlı ağladılar. Heliadler dört ay boyunca mezarın başından ayrılmadılar ve mezarın başında ağlamaya devam ettiler. Heliadler’in en büyük olanının adı Phaethus yere kapatmak istemiş ama maalesef hareket edememiştir olduğu yere çakılıp kalmıştır. Lampeti isimli kardeşi ise Phaethus’a yardım etmek istemiş ama o da olduğu yerden hareket edememiştir. İki kardeşinde bacakları kütüğe dönüşüp kolları dal halini almıştır. Vücutlarının tamamı kabuk haline gelmiştir ve göz yaşları gün ışığının etkisi ile katılaşarak kehribar halini almıştır. Karakavak ve bilinen diğer adı ile kavak ağacı mitolojik hikayesi bu şekildedir. Ovidius’un anlatımına göre kavak ağacından akan damlalar Latin kadınlarına ırmak yolu ile ulaşmış ve Latin kadınları bu ağaçtan gelen damlalar ile takılar yapmıştır.

Günümüzde Kavak Ağacı

Günümüzde kavak ağacı tohumla üretilebilen ve çimlenme özelliklerini çok kısa sürede yitiren ağaçlardandır. Ayrıca kavak ağaçlarının da vejatatif olarak çelik yolu ile çoğaltılabilen türleri bulunmaktadır. Üstelik kavak ağaçlarının sürgün verme özelliği çok fazla olup ışığı seven ağaçlar arasındadır. Gelişimlerini iyi sürdürebilmeleri için akarsu kenarlarına ve dolma arazilere ihtiyaçları bulunmaktadır. Suyun olmadığı ve ağır toprağı bulunan yerlerde gelişimlerini yeterince gerçekleştiremezler. Kavak ağaçlarının üretiminin en yaygın olduğu bölge Karadeniz’dir ve bu bölgede üretilen kavaklar yurt dışına ihraç edilmektedir.

 • Defne Bitkisinin Mitolojik Öyküsü
  3 sene önce

  […] Kavak Ağacı ve Mitolojik Hikayesi (Heliadlar) […]

  0
  yorum beğen