Müzik indir

arama

Kava Bitkisi

kava bitkisi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Kava Bitkisi, Latince ismi Piper Methysticum olarak bilinmekte olan ve Latince isminin anlamı zehirli olan bitki aslında Pasifikte yetişmekte olan bir bitki türüdür. Bitkinin kullanım amacı sakinleştirici ve uyuşturucu özelliğidir. Kök ve yumru kısmı ise içecek, ekstre, tablet ve cilde sürülmekte olan solüsyonların hazırlanmasında kullanılmaktadır.

Kava Bitkisinin Faydaları ve Etkileri Nelerdir?

Kava zihnin berraklığını korumasını sağlayarak sakinleştirici etki gösterir. Bazı durumlarda menopozlu kadınlara da önerilebilmektedir. Diğer etkileri ise uyku getirici, yorgunlukla mücadele etmesi, astım ve idrar yolu enfeksiyonu tedavilerinde kullanılabilirken, diğer bir kullanım şekli ise cilde sürülerek cildin uyuşturulması şeklinde yapılabilir. Her ne kadar kava bitkisinin kolon kanserini önleyici etkileri olduğu düşünülüyor olsa da bunun ile ilgili herhangi bir bilimsel çalışma bulunmamaktadır.

Diğer bir faydalı olduğu düşünülen organ ise karaciğerdir. Karaciğere toksik olabileceği bilinmektedir. Kava bitkisi için farelerde yapılmış olan deneyin ardından kavanın kolon kanserinden koruduğu ve karaciğer için güvenli olduğu görülmüştür. Fakat detaylı incelemeler hala sürmektedir.

kava bitkisi

Kava Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Kava bitkisinin özellikle sinirsel ve depresyon, huzursuzluk, stres, korku gibi rahatsızlıklar için kılıç otu ile birlikte çay olarak ya da damlaları eşit miktarda karıştırılarak kullanılmalıdır.

Kava bitkisi ile Kedi otunu birleştirerek kullandığınızda ise uyumama, uykudan sık sık uyanma, derin uykuya dalamama gibi sorunlarınızdan kurtulmuş olursunuz. Fakat bu karışımı yaparken bitkilerin çayı veya damlalarının eşit miktarda kullanılması son derece önemlidir.

kava bitkisi faydaları

Kava bitkisinin diğer bir özelliği ise sara hastalıklarının tedavisinde kullanılmasıdır. Sara hastalığının iyileştiricisi olduğu düşünülmekte olan bu bitkiye dair oldukça geniş araştırmalar yapılmış ve sonucunda Kava bitkisinin çayını, damlasını, hapını veya kapsüllerini kullanmakta olan sara hastalarının uzun süre kullanımında mutlaka bitkinin etkisini görecekleri tespit edilmiştir.