arama

Katalpa Ağacı Özellikleri (Sigara Ağacı-Catalpa Bignonioides )

katalpa ağacı
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Katalpa ağacı familyası Bignoniaceae olan bir ağaçtır.  Cinsi Catalpa Sp.’dir. Ağaç Kuzey Amerika bölgesinin doğal yetişmekte olan ağacıdır. Ağaç gösterişli çiçekleri ve yaprakları sayesinde peyzajda rahatça kullanılabiliyor olması tercih edilmesini sağlamaktadır. Ayrıca bu ağaca puro ağacı ya da sigara ağacı da denilmektedir. Gövdesi kısa yuvarlak şekli ile dikkat çekerken seyrek taçlara sahiptir. Yaprakları karşılıklı dizilmiş ve renkleri açık yeşildir. Yaprakları büyük ve 3 lob olarak ayrılmıştır. Ayrıca çiçeklerinin rengi beyaz, pembe ve sarı olarak değişkenlik göstermektedir.

katalpa ağacı

Katalpa ağacı temmuz ayında çiçeklenmektedir ve çiçekleri bileşik salkım şeklindedir. Meyvelerinin ince uzun ve silindir şeklinde olduğu görülmektedir. Meyvelerinin içerisinde ise yassı tohumlar bulunmaktadır.
Katalpanın üretimi için 3 teknik bulunmaktadır. bunlar tohum, çelik ve aşı tekniğidir. Bu 3 işlemi de uygulayabilmek için tohumlarına öncesinde herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur. İlkbaharda ekilen tohumlar, kış aylarında oda sıcaklığında depolanmaya devam edilmelidir. Bu sayede 2 ila 3 hafta içerisinde çimlendiği görülür.

Ekilen tohumlar ilk yılında yarım metre kadar boylanabilirken, geçen ilk yılın ardından budama yapılırsa sonraki yıl katalpa ağacının boyunun 1 metreye kadar uzadığı görülebilir. Üretim çelik ile yapılırsa yaz ayının son günlerine doğru yeşil çeliklere sahip olunur. Sonbahar döneminde ise kök çeliklerle üretilebilir. Kültür formlarında ise İngiliz aşı tekniği uygulanmaktadır.

Katalpa bitkisi toprak açısından çok seçici değildir. Nem bakımından yüksek ve kuvvetli topraklarda yaşamayı sever. Aydınlık ve ılıman iklimleri daha çok sever. İlkbahar döneminde donlardan kolayca etkilenir. Büyük yapraklı olması rüzgarlardan çok fazla etkilenmesine neden olur. Bu neden ile rüzgarlı ortamlardan hoşlanmamaktadır. Kentte yetiştirilebilir özelliğe sahip olması sayesinde parklarda kolayca kullanılabilir. Grup halinde kullanılabildiği gibi çimlik alan ya da bina önlerinde kullanılabilir.

Catalpa ağacının önemli türleri

Catalpa Bignonioides: Anavatanı Kuzey Amerika olan bu ağaç ülkemizde de yetiştirilebilmektedir. En sevdiği toprak türü humuslu ya da tazedir. Dileyen kurak, kuru ya da kumlu veya hafif balçıklı topraklarda yetiştirilebilir. Şiddetli donlara karşı dayanıksız olması nedeni ile zarar görebilir. Sıcak ve ılıman iklimlerden hoşlanır. Çiçeklerinin kokusu hoş ve üretimi tohumla yapılır.

 • eyyup
  10 ay önce

  günaydın bu agaç mobılya yada ahşap ev yapımında kulanılla bilirmi

  0
  yorum beğen