arama

Kasım Ayı Çiçekleri

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Kasım ayı çiçekleri arasında olan kasımpatı diğer adı ile krizantem, iyimserlik, neşe, uzun ömür ve mutluluk anlamlarını taşımaktadır. Kasımpatı Çin’de Ekim ayında, Japonya’da ise Eylül ayında çiçek açmaktadır. Ülkemizde ise Sarı Kasımpatı Kasım ayına özgü olarak güzelliğini güzelliğini sergilemektedir.

Çuha çiçeği Eylül ve Ekim aylarında dikilmektedir ve dikim esnasında bitkiler arasında bulundurulması gereken aralık en az 20 cm olarak belirlenmelidir. Eğer Çuha çiçeğini 30 ile 35 derece arasında değişmekte olan sıcaklıktaki bir ortamda yetiştirirseniz kesinlikle kırmızı renkli olabilirler. Fakat çiçeklerin beyaz renkli olmasını istiyorsanız 15- 20 derecedeki sıcaklıkta yetiştirmek gerekmektedir. Ekim zamanlarındaki değişimlere bağlı olarak Kasım ortalarında ya da Mayıs ayına kadar çiçeklenebildikleri görülmektedir.

kasım ayı çiçekleri

Kasım Ayı Çiçekleri Bakımları

Kasımpatı çiçeğinin bakımına dikkat edilmesi çiçeklerinin verimli olabilmesi ve hastalanmaması açısından son derece önemlidir. Doğrudan güneş ışığı istememesine karşılık ortamda bulunan dolaylı ışıklardan ihtiyacı olan ışık ihtiyacını karşılayabilmektedir. Çiçeğin güneş ışığını çok fazla görmekte olan kısımları ışığa doğru eğilim göstermektedir.

Eğer bu eğilimi engellemek istiyorsanız çiçeğin gölgede kalan bölümünü kendinize göre belirlediğiniz aralıklar ile değiştirerek tüm bölgelerinin eşit eğilimde olmasını sağlayabilirsiniz. Çiçeğin kök ve yapraklarının zarar görmesine neden olabilecek en büyük hata ise Kasımpatı’nı çok fazla soğuk ve sıcak havada bırakmak olacaktır. Yapılabilecek diğer bir hata ise bitkinin hava akımı olan ortamda korumaya alınmadan bırakılmasıdır.

cuha çiçeği

Çuha bitkisine bakım yaparken çiçeğin sıcaklık isteğinden, ışık ve toprak isteğine kadar tüm ince ayrıntılara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu sayede çiçeğinizin ömrü hem daha uzun olur hem de daha kaliteli çiçekler yetiştirmiş olursunuz. Çuha bitkisinin fideleri şaşırtıldıktan sonra bitki bir süre boyunca 15 ile 18 derece arasında tutulmalıdır. Ancak çiçeklerinde tomurcukların oluşması ile birlikte bulunduğu ortamın sıcaklığının 15 derecenin altına kadar düşürmek gerekir.

cuha cicegi

Ancak yaz boyunca mümkün olduğunca Çuhaların serin yerde tutulmaları gerekmektedir. Çuhaların bakıldığı yerlerin genellikle yan gölgelik olması gerekir ama güneşli alanlarda da gelişimlerini devam ettirebilirler. Topraklarının ise kesinlikle nemli tutulması gerekmektedir. Ancak kış aylarında sık sulama yapmaktan kaçınılmalıdır. Budama için ise solan yapraklarının kesilmesi bitkinin yaşamını devam ettirmesini sağlamasına yardımcı olur.