arama

Karnabahar Turşusu Nasıl Yapılır? Faydaları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Yaz sebzelerinden turşu yapımı yerini kış sebzelerinden yapılan turşulara bıraktı. Kış sebzelerinden karnabahar başta fosfor olmak üzere mineral ve vitamin bakımından zengindir. Karnabaharın pek çok yemeği ve turşusu yapılır.

Karnabahar kışın tüketilmesi tavsiye edilen, kemik gelişiminden kanser oluşmasını önlemeye kadar faydaları olan bir sebzedir. Karnabahar kızartması, salatası yapılarak sade tüketildiği gibi, yumurtalı karnabahar, havuçlu tavuklu karnabahar yemeği, kıymalı karnabahar gibi yemekleri ve turşusu yapılarak değerlendirilmektedir.

Turşunun özellikle turşu suyunun pek çok yararı bulunuyor. Sabahları içilen turşu suyu bağırsakları çalıştırarak kabızlığı gideriyor. İçeriğindeki sirke aroması da bağırsakları parazitlerden temizliyor. Fakat sirke mideye zarar verebileceğinden mide sorunu olanlar saf turşu suyu içmemeli turşuyu az miktarlarda tüketmelidir.

Karnabahar içeriği ve faydaları: C, K vitaminleri yoğun bulunur. Fosfor, potasyum, kalsiyum, sodyum gibi mineraller içerir ve float, niasin, pridoksin, riboflin, tiamin gibi antioksidan maddeleri barındır. Her türlü kanser riskini azaltır, tedavide destek olur. Kalp sağlığı için çok yararlıdır. Kolesterol düşürür. Bağışıklık sistemini güçlendirir tazeler. Kemiklerin gelişiminde ve güçlenmesinde etkisi büyüktür. Organların sağlığı koruyan sebzelerdendir. Hamilelikte tüketilmesinde bir sakınca olmayan bir besindir aksine hamilelikte tüketilmesi anne ve çocuk sağlığı için önemlidir.

Karnabaharı sofranızdan eksik etmemenizi önererek karnabahar turşusu tarifini sizlerle paylaşıyoruz.

karnabahar

Karnabahar Turşusu Tarifi

Litre başı 4 yemek kaşığı tuz
1 adet orta boy karnabahar,
1.5 litrelik kavanoz
4 yemek kaşığı tuz
2 yemek kaşığı limon tozu veya 3 limon suyu
4 diş sarımsak, 1 çay bardağı nohut
1 çay bardağı elma veya üzüm sirkesi
Dinlendirilmiş su

İsteğe bağlı karnabahar turşusuna jülyen doğranmış iki havuç ve halka halka doğranmış etli kırmızı biber eklenebilir.

Karnabahar Turşusu Yapılışı

Yıkanan karnabaharların çiçekleri tek tek ayrılır. Bir kaba sirke, limon suyu ve tuz konur. Bir çay bardağı su ilave edilir ve tuz ve limon tuzu iyice eriyene kadar karıştırılır. Hazırlanan turşu suyuna eklenir. Karnabaharlar ve ikiye bölünmüş sarımsaklar kavanoza konur. Üzerlerine nohut eklenir. Tuzlu su karnabahar üzerine dökülür. Kavanozun ağzı hava almayacak şekilde sıkıca kapatılır.

Turşuyu muhafaza edeceğiniz yer güneş görmemelidir. 20 gün sonra turşunuz yemeye hazır hale gelecektir.