arama

Karnabahar Özellikleri ve Türleri

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Karnabahar açmamış çiçekleri yenerek tüketilen, vitamin ve mineral açısından zengin antioksidan maddeler içeren ve Brassicaceae ( turpgiller ) familyasındaki lahana, brokoli, brüksel lahanasıyla benzer özellikler taşıyan kış sebzelerinden birisidir. Karnabahar özellikleri neler hangi türleri vardır?

Karnabahar ait olduğu familyanın Brassica oleracea türüdür. Dünyada yüzlerce çeşidi bulunan karnabahar tüketilen baş kısımları renk olarak beyaz, turuncu, yeşil ve mordur. En yaygın ve bilinen türü beyaz renkli olandır. Ülkemizde beyaz renkli karnabahar bulunur.

karnabahar-turleri

Tohumla üretilen karnabaharın ana vatanı Doğu Akdeniz’dir. Karnabaharla ilgili en eski bilgi M.Ö 6. yüzyıla dayanmaktadır. Roma bitki bilimcilerinin kayıtlarında bahsedilen karnabahar ‘lahana çeşitlerinin en lezzetlisi’ olarak tanımlanmıştır. Tanımlanan karnabahar beyaz karnabahardır. 12. yüzyılda Suriye’den İspanya’da tanıtılmıştır. 12. ve 13. yüzyıllarda Kıbrıslı olduklarını söyleyen iki Arap botanikçinin İbnü’l-Allam ve İbnü’l-Baitar adlı eserlerinde karnabaharla ilgili bilgiler mevcuttur.

16. yüzyılda Fransa’da ve İtalya’da biliniyordu. 19. yy ilk yarısında İngilizler tarafından Hindistan’da tanıtıldı.

Karnabahar tohumla üretilir. Yaprakları koyu yeşildir ve görünümü lahanaya benzer. Çiçekleri etlidir ve sebzenin yenen kısmıdır. Başı yakın taze sapların bazen de yapraklarının tüketimi olsa da çok tercih edilmemektedir.

Cauliflower field

Beyaz karnabahar karnabaharın en yaygın rengidir. Dünya genelinde yetişmektedir. Kış aylarında ve martta ürün vermektedir.

Turuncu karnabahar, beyaz karnabahardan % 25 daha fazla A vitamini içerir. Kanada’da yetişmektedir.

Yeşil karnabahar bazı bölgelerde brokoli otu adıyla da bilinmektedir. 20. yy başlarından itibaren ABD ve Avrupa’da yetiştirilmektedir. ‘Alverda’, ‘Yeşil Tanrıça’ ve ‘Vorda’ adlı çeşitleri vardır.

Mor karnabahar rengini içeriğindeki birçok diğer koyu renkli bitkide olduğu gibi antosiyaninler, suda çözünen pigmentlerden alır. Çeşitleri ‘Graffiti’ ve ‘Mor Cape’ olmak üzere iki tanedir.

karnabahar-yemekleri

Karnabahar 100 gramı 25 kalori içerir yağ oranı çok düşüktür. A, B, C, E ve K vitaminleri; kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir mineralleri ve antioksidan maddeler içerir.

Karnabahar çiğ ve haşlama salata olarak, yumurtalı karnabahar, sulu karnabahar yemeği, fırında karnabahar, karnabahar kızartması, fırında tavuklu karnabahar yapılarak tüketilmektedir.