Karnabahar Ekimi Nasıl Ne zaman Yapılır? Karnabahar Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Lahanagiller familyasının bir bitkisi olan karnabahar sağlık açısından bir hayli faydalı olarak görülmektedir. Ülkemiz ilkim koşulları da bu bitkiyi yetiştirmeye uygun olduğu için çok sayıda karnabahar üreticisi bulunmaktadır. Ancak bu bitki oldukça hassastır. İstenmeyen hava koşullarından yanlış bakım tekniklerine kadar pek çok durum neticesinde mahsullerin verimleri düşebilmektedir.

Karnabahar Yetiştiriciliği

Karnabahar yetiştiriciliğinde ekim zamanlarına dikkat edilmesi gerekmektedir. İdeal sonuçlar için toprak sıcaklığı ve hava sıcaklığı önemlidir. Çimlenme ve köklenme zamanlarında sıcaklıklar 16 derece altına düştüğünde bitkinin sıcaklık yüzünden olumsuz etkiler göstermektedir. Dikimlerde hazır fide temini yapılabileceği gibi 21 derecelik bir ortamda çimlendirmeler neticesinde fide üretimi yapılması da mümkündür. Karnabaharların tarlaya ekimi için genellikle ilkbahar ayları tercih edilmektedir. Ekimin hangi bölgede yapılacağı ay konusunda farklılıklar ortaya çıkarmaktadır. Ancak sahil kenarları ve güney kesimlerde ekimlerin erken yapılmasının bir zararı bulunmamaktadır.

Karnabahar Bakımı

Ekim işlemlerinin hemen ardından karnabahar bakımı yapılmaya başlanmalıdır. Köklerin toprağa iyi ve kolay bir biçimde tutunabilmesi için sulamanın düzenli olarak gerçekleştirilmesi şarttır. Ayrıca yapılan bakımlar toprak kalitesizse istenen sonuçların alınmasına mani olacaktır. Bundan ötürü ekim öncesinde gübreleme çalışmalarının da gerçekleştirilmiş olması istenmektedir. Sulamada sade su yerine karışımlar kullanmak da önerilenler arasındadır. Karışımlar için özel vitaminlerin temin edilmesi mümkündür. Beyaz sebzeler direkt olarak güneşle temas ettiklerinde renklerinde hafif sararmalar görülebilmektedir. Karnabaharlarda sararmaları önlemek için kenar kısımlarda yer alan yaprakların ortaya doğru örtülmesi gerekebilmektedir.

Karnabahar Hasadı

Renk koruma işlemlerinin uygulanması ile karnabahar hasadı birbirlerini takip eden işlemlerdir. Yaprakların örtülmesinden sonraki günlerde vakit kaybetmeden hasat gerçekleştirilmelidir. Hava sıcaklıklarının durumu da hasat zamanını etkilemektedir. Genellikle çok sıcak dönemlerde karnabaharların hasada hazır hale gelmesi daha çok hızlanmaktadır. Hasat konusunda çok beklemek sebzelerin olgunlaşmasına değil yer yer çürümelerine neden olmaktadır. Bundan ötürü karnabahar başları toplanmaya hazır hale gelmesinden en çok bel gün sonra toplanmış olmalıdır. Soğuk havalara karşı da hassas olan karnabahar, hasat zamanındaki ani sıcaklık düşüşlerinden de olumsuz etkilenmektedir. Bundan kaynaklı karnabahar üretiminde hasat en önemli aşamalardandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.