Müzik indir

arama

Karabaş Yağı Ne İşe Yarar?

karabaş yağı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Ballıbabagiller familyasına ait çok yıllık bitkiler arasında yer almakta olan Karabaş otu ezildiğinde hoş olmayan kuvvetli bir koku çıkartması ile bilinmektedir. Otun çiçeklerinin rengi mavi ya da menekşedir. Ülkemizde alçak maki alanlarında yetiştirilmekte olan Karabaş otundan karabaş yağı çıkartılmaktadır.

Karabaş yağı antiseptik, ağrı kesici, yara iyileştirici ve egzama gibi cilt sorunlarının ortadan kaldırılmasında etkilidir. Sara ve astım hastalıklarının yatıştırılmasında etkilidir. Ayrıca taşıdığı maddeler sayesinde yatıştırıcı, balgam söktürücü, dahilen idrar yolu problemlerinde ve harici olarak basit yararlarda bulunan mikropların öldürülmesinde kullanılır. Sinirsel yaşanan baş ağrısı, uykusuzluk sorunu ve yüksek tansiyon sorunu olan kişilere önerilmektedir. Fakat etkili olabilmesi için masaj veya inhalasyon metotları uygulanır.

karabaş yağı faydaları

Karabaş Yağı Kullanımı

Kanser hastalıkları ile verilen bitkisel savaşta karabaş yağı ilk sırada yer almaktadır. Yağın kanserli hücrelerin vücutta yapacağı yayılmanın engellenmesini sağlar. İdrar sorunu yaşayan kişilerin vücudundaki idrarı söktürmesinde etkilidir. Ayrıca ödem artırıcı özelliği bulunmaktadır ve vücutta oluşan tüm şişliklerin giderilmesini sağlar. Sinir sıkışması problemi yaşayan kişilerin sinirsel rahatsızlıklarının son bulmasına yardımcıdır. Ağızda oluşmuş olan mikropların ortadan kaldırılmasında etkin rol oynamaktadır.

karabaş yağı

Karabaş otu yağını haricen kullanacak iseniz direk olarak cilde sürerek masajla uygulayabilirsiniz. Bu sayede yağı uyguladığınız yerdeki ağrı giderilmiş olur. Dahilen kullanacak kişiler ise yağdan çay bardağının içerisine birkaç damla damlatılarak kullanılabilir. Eğer romatizma ağrınız var ise yağın kullanımı ile romatizma ağrılarınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Sigarayı bırakmak isteyen kişiler canı sigara istediğinde bu yağ ile gargara yaparsa canı bir süre sonra sigara istemez ve sigarayı bırakır. Fakat yağın piyasada pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bu neden ile yağın içerisinde kimyasal madde içermediğini bilmelisiniz.