Müzik indir

arama

Kara Yosunları Faydaları ve Özellikleri

kara yosunları
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Kara yosunları kullanım amaçları arasında erezyonu kontrol etmesi, toprağı azot bakımından zenginleştirmesi, toprağı kirleten malzemeleri temizlemesi bulunmaktadır. Bahçecilik ve tarım alanlarında, hayvancılıkta besin, yakıt alanında ve kozmetik sektöründe çokça kullanılmaktadır.

Kara yosunlarının bir diğer kullanım alanı ise demir oranının tespitidir. Özellikle de brachthecium rivalure ve fontinalisin demiri oksitlenmiş olarak depolanmaktadır ve oluşan turfanın sertliği ile gözlemlenebilmektedir. Ayrıca benzer demir cevherini sphagnum ve polyrichumun da depoladığı bilinmektedir. Ayrıca Japonya’nın belirli bir bölümünde kara yosunlarının içerisindeki demirden kültür ile faydalanılmaktadır.

kara yosunları

Kara yosunları ayrıca toprağın azot oranının belirlenmesinde de kullanılmaktadır ve Ceratodonpurpures’un azotça zengin topraklarda gelişmekte iken poganatum alginum ve poganatumurginerum ise azotça fakir topraklarda yetişmektedir. Bitki fotosentez sonucunda oluşmuş besinleri depolamaya yarayan bitkiler arasında yer alır ve yaklaşık 16000 türü mevcuttur.

Kara yosunlarının en önemli özellikleri arasında iklimsel durumun araştırılması ve atmosferdeki SO2 kirliliğinin tespiti sayılabilir. Ayrıca kara yosunları ile dünyaya ulaşmakta olan UV ve B ışınlarının tespiti gerçekleştirilmektedir. Su kalitesinin tespitinin yanı sıra balık ve diğer su varlıklarının dahi yaşayamadığı kirlilikteki sularda dahi yaşayabilmeleri ile dikkat çekmektedir.