arama

Kara Lahana Nerelerde Yetişir ve Bakımı Nasıl Yapılır?

kara lahana
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Kara lahana kış ayı sebzesidir. Yaprakları yeşil renkli olan lahana içerisinde B, C, A ve E vitaminlerini barındırır. Kara lahananın aynı zamanda bünyesinde potasyum, demir, bakır, kalsiyum ve magnezyum gibi mineralleri de vardır. Sağlıklı beslenme açısından yapraklı sebzeler arasında önemli değer taşıyan kara lahananın ülkemizde başlıca yetiştirildiği iller Artvin, Düzce, Trabzon ve Ordu’dur. Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ayları en çok verim alınan aylardır.

Kara lahana, serin bölgeleri seven bir bitkidir. Verimli bir toprak için suyun toprakta tutunma süresi uzun olmalıdır. Kara lahana bitkisinin toprak seçme özelliği yoktur; fakat verimli mahsul için aynı toprakta tekrar yetişmemesi gerekmektedir, 15-20’ C uygun sıcaklıktır.

Kara Lahana Yetiştiriciliği

Kara lahana yetiştiriciliği için uygun koşullar sağlanırsa tarım arazisine gerek kalmadan mahsul evde de elde edilebilir. Sadece sıcaklık, toprak, hava ve nem unsurlarının uygun olması yeterli olacaktır. Eğer normal saksılarda yetiştirilecek ise tabağı olan saksılar tercih edilmelidir,bu sulama için gerekli bir işlemdir. Ekim işlemi yapılmadan önce saksının içine 2-3 cm yüksekliğinde çakıl taşları dizilip üzerilerine toprak eklenebilir. Böylece uygun saksı koşulları sağlanmış olur.

Ev bahçesinde yetişecek olan kara lahana için, işlem yapılacak toprağı önceden temizlemek gerekmektedir. Aynı zaman da iyi bir havalandırma işlemi yapılmış olması mahsul için önemli bir faktördür. Son olarak havalandırılmış toprağa tohumlar ekilip düzenli olarak nemli tutulması sağlanabilir.

İlk sulama evresi bitki kökünde oluşan çatlaklıklardan sonra yapılır. Ve sulamadan sonra mahsulün gelişim evresi gözlenir bu evreye göre de sulama düzeni uygulanır. Yeterli miktarda suyu almadıkları takdirde bitkinin gelişimi olumsuz etkilenmektedir.

kara lahana bakımı

İlk etapta önemli olan doğru ve sağlam yaprağın büyümesini sağlamaktır. İlk çıkan mahsuller genellikle hasta olabilme ihtimali taşıdığı için koparılır. Aynı zamanda çapa yapılarak aralardaki farklı otlarında temizliği sağlanabilir. Eğer dikilen ürünün gelişimi istenilen miktarda ya da durumda değilse çapa işlemi ve sulama işlemi artırılabilir.

Kara lahana suyu seven bir mahsul olduğu için, yağış almayan,sıcak ve rutubeti olmayan yerlerde bitkinin kalitesi, verimi düşer. Lahanalarda güzel bakım, yetiştiricilik sağlanmışsa hasat bir seferde yapılır. Bu durum hasadı dolayısı ile pazar şartlarını da olumlu şekilde etkilemektedir.