Müzik indir

arama

Kara Hardal Tohumu Faydaları

kara hardal tohumu
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Kara hardal tohumu Avrupa, Asya ve ülkemiz de yetiştiği bilinen hardal çiçeğine ait bir tohumdur. Kara Hardal tohumu diğer adı ile Siyah hardal tohumu Helenistik dönemden bu zaman kadar şifacıların kullandığı mucizevi bir bitkidir.

Kara hardal tohumu içerisinde fosfor, kalsiyum, magnezyum gibi birçok minareleri barındırmaktadır. Bu minarellerin dışında ise A, B, C ve K vitaminleri açısında zengin bir bitkidir. Kara hardal tohumunun bu açıdan faydaları saymak ile bitmez.

Kara Hardal Tohumu Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

– Hardal tohumu kas ve kemik ağrılarının tedavisinde kullanılmaktadır. Macun kıvamına getirilen kara hardal tohumu ağrıyan bölgelere uygulanıp 5-6 saat bekletildikten sonra yıkandığında o bölgede ki ağrıyı kesebilmektedir. Aynı zaman kemiklerin kaynama süresini de hızlandırdığı gözlenmiştir. Eğer doğada bir kemiğiniz kırılırsa ve yakında bir hastane yok ise en azından ağrıyı kesmesi için orman da bulacağınız kara hardal tohumu ezip kırılan bölgeye uygulayabilirsiniz.

-Tohumu günlük olarak bal ile karıştırılıp tüketildiğinde vücutta ki kan basıncını dengeye sokmaktadır. Bu sayede özellikle gençlerde ki kalp krizi riskini azaltmaktadır. Ailesinde irsi olarak kalp rahatsızlığı olan kişiler tedbir amaçlı düzenli olarak hardal tohumu tüketebilirler.

kara hardal

-Hardal tohumu hem krem olarak göğüsse uygulandığında hem de direk tüketildiğinde üst solunum yollarında biriken balgamın atılmasını kolaylaştırır.

-Diyet Yapan kişiler günde iki bardak ılık suya 4-5 adet kara hardal tohumu atıp bekledikten sonra süzerek tükettiğinde yağ yakımlarını hızlandıracaklardır.

Hardal tohumu adet dönemini ağır geçiren bayanların kullanması gereken bir tohumdur. Rahim bölgesinde oluşan kistleri parçalar ve kanamanın düzenli olmasını sağlar bu sayede adet döneminde düzensizlik olan bayanların adet dönemi de düzene girer. Adet oldukları zaman 200 ml suya çeyrek çay kaşığı hardal tohumu atarak kaynatıp süzerek içebilirler. Bu çayı günde 3 bardağa kadar içmelerinde bir problem görülmemektedir. Fakat yine de her şeyin fazlasının zarar olduğu unutulmamalıdır. Hardal Bitkisinin Faydaları İçin Tıklayınız

 • Akhardal Bitkisi (Sinapis Alba) Özellikleri Yetiştiriciliği
  3 sene önce

  […] Akhardal tohumları sadece hastalıkların tedavisinde kullanılmaz aynı zamanda uzun süre muhafaza edilmesi gereken tüm yiyecek ve içeceklerin içerisinde de katkı maddesi olarak kullanılarak yiyecek ve içeceklerin daha uzun süre korunması sağlanır. Karahardal Tohumu Faydaları […]

  0
  yorum beğen