arama

En sağlıklı ve iyi pekmez hangisi? Kansızlık için pekmez ne zaman içilmeli?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Sağlıklı besinler içinde tatlı olmasından dolayı lezzetli ve sağlıklı besinler içinde sayılan pekmez hangi meyveden yapılırsa yapılsın, glikoz-fruktoz şurubu ya da tatlandırıcı gibi yapay tatlandırıcılar kullanılmadığı sürece ve çok aşırı tüketilmediği sürece öncelikle kansızlık için çok yararlıdır. Şeker hastaları için tavsiye edilmeyen pekmezin aşırı tüketilmemesi önerisinin nedeni ise yüksek kalori içermesidir.

Pekmezde bulunan yüksek fruktoz içeren doğal enerji ve mineral kaynağı açısından eşsizdir diyebiliriz. Kansızlığa çok iyi doğal bir besin olan özellikle çocuklar için önemli bir besin olarak biliniyor. Pekmez doğal tatlı olarak kullanabileceğiniz antioksidan, anti bakteriyel ve iltihaplarla savaşan baldan daha yararlı ve doğaldır. Çünkü günümüzde piyasada organik bal dışında yapılışından emin olmadığımız şeker katılmış ballar mevcut. Yine de yapımından emin olduğunuz ve çok yararlı olan balı da sofralarınızdan eksik etmeyin deriz.

Pekmezde bulunan karbonhidrat, krom, demir, kalsiyum, potasyum ve magnezyum içerikleri vücudun düzeni, sağlıklı kan dolaşımı, enerji ve beynin sağlıklı işleyişini sağlamaktadır. Pekmezin en önemli özelliklerinden bir de içeriğinde bulunan minerallerin diğer besinlerde olduğundan daha kolay kana karışmaktadır. Hamileler, emziren anneler, verem hastalarına tavsiye edilen pekmezde yer alan krom minerali; iştahsızlık ve bulantıdan dolayı yetersiz beslenmeye neden olan hamilelik sürecinde pekmezin bulantıya iyi gelen ve iştah açıcı tadıyla vücutta yerini almış oluyor.

Pekmezin kalorisi: Her gıdada tavsiye edildiği gibi aşırı tüketilmemelidir. 200 gr pekmez; 1150 gr süt, 300 gr ekmek ya da 350 gr et tüketimiyle eşdeğerdir.

Pekmez türlerinden en faydalı olan hangisi?

Bilinen pekmez türleri; üzüm pekmezi, dut pekmezi, kara dut pekmezi, keçi boynuzu pekmezi, hurma pekmezi, andız pekmezidir. Bütün pekmezler çok yararlı olsa da özel olarak en yararlı pekmezler dut, üzüm ve harnup pekmezi ( keçiboynuzu )’ dir diyebiliriz.

keciboynuzu-pekmezi

Keçiboynuzu (Harnup) Pekmezinin Yararları

A, D ve B vitaminleri, kalsiyum, fosfor, demir, magnezyum, bakır ve çinko mineralleri açısından zengindir.
Kansızlık için en iyi pekmez türüdür.
Kötü kolesterole iyi gelir.
Kalp çarpıntısına iyi gelir ve kalbi güçlendirir.
Kısırlık tedavisine destek besindir.
Zengin kalsiyum içeriği nedeniyle kemik ve diş gelişimi ve korunmasını sağlar.
Enerji vericidir.
Kabızlık ve bağırsaklardaki parazitlerin atılmasını sağlar.
Zengin vitamin ve mineral içeriği sayesinde; akciğer hastalıkları olanlar, hamileler ve çocuklar için tüketilmesi uygun ve çok yararlı bir besindir.

dut-pekmezi

Dut Pekmezinin Yararları

Anemi hastaları için çok yararlıdır. Kan dolaşımı desteği sağlar.
Sindirim sistemi rahatsızlıkları, ülser, bronşit, astım hastalıkları tedavisinde destek olarak kullanılabilir.
Spor yapanlar için kış aylarında enerji verici koruma özelliği için kullanılmalıdır.
Çocuklarda beyin ve beden gelişimi tavsiye edilmektedir. Çocuklarda görülen pamukçuk hastalığına iyi gelir.

pekmez-turleri

Üzüm pekmezi yararları tıklayınız

Kansızlıkta pekmez nasıl içilmeli?

Kansızlık rahatsızlığı olan insanlar yorulur ve halsizlikten şikayet ederler. Kansızlık özellikle demir ve kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan tek başına bir rahatsızlık olmasının yanı sıra mide- bağırsak hastalıklarında ve kanserlerinde de ortaya çıkıyor. Kansızlığa B12, C vitamini ve özellikle demir minerali içeren besinler iyi geliyor. Kan yapıcı besinler şöyle sıralanabilir: Kırmızı et ve karaciğer, yumurta, kuru baklagiller, pekmez, yeşil sebzeler, domates, tere, roka, maydanoz ve kuru yemişlerdir.

Pekmez kansızlığa iyi geldiği kadar kışın grip ve soğuk algınlığından korunmak için de rahatlıkla kullanabileceğiniz lezzetli bir besindir.

Pekmezi sabahları aç veya tok karnına 1-2 çorba kaşığı tüketebilirsiniz ya da 1 su bardağı pekmezin içine 1 tatlı kaşığı toz tarçın karıştırın ve cam kavanozda muhafaza edin. Sabah, öğle ve akşam yemeğinden sonra 1 çorba kaşığı tatlı ve şifa niyetine yiyebilirsiniz.