Müzik indir

arama

Kana Çiçeği Özellikleri ve Bakımı

kana çiçeği özellikleri
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Kana Çiçeği Amerika’nın tropik ve subtropikal bölgelerinde yetişen bir çiçektir. Bu bitki ülkemizde tesbih çiçeği olarak bilinmektedir ve 60’a yakın türü ile büyük çeşitlilik göstermektedir. Tohumlarının tesbih boncuğu olarak kullanılmasından dolayı ülkemizde özellikle bu amaçla yetiştirilmekte ve güzel çiçekleriyle hoş görüntüler oluşturmaktadır.

İri yaprakları bulunan bitkinin tohumlarının tesbih yapımında kullanılmasının yanında dekoratif açıdan göze hitap etmesi sayesinde bahçeleri süsleyen bir bitkidir. İlkbahar ayında başlayan çiçek açma zamanı sonbaharın sonuna kadar devam edebilmektedir. Daha ılıman iklimi seven tesbih çiçeği kışın donlarından kolay etkilenir ve soğuk iklimlerde yaşamına devam ettiremez.

Kana Çiçeği Özellikleri

Bitkinin boyu ortalama 1 metreyi bulmaktadır. Birçok farklı rengi bulunan bu çiçeğin en popüler olan ve dikkat çeken renkleri kırmızı, sarı ve turuncudur. Parlak renklere sahip olan bu çiçek peyzaj amaçlı olarak park ve bahçelerde sıklıkla kullanılmaktır. Kana çiçeği soğanlı bir bitki olmasından dolayı bu türe sahip olan bitkilerin genel özelliklerine sahiptir. Haziran ayında çiçek açmasından dolayı birkaç ay önceden yani nisan mayıs gibi soğanlarının dikilmesi uygun olacaktır. Birden fazla kana çiçeği dikilmesi düşünülüyorsa eğer soğanlar arasında 40-45 cm aralık bırakılarak ve soğanları 10-15 cm derinliğe dikilmesi çok uygun olacaktır.

kana çiçeği

Bu şekilde çiçekler gelişimini daha güzel şekilde gelişim gösterir. Soğanlı bitkilerin neredeyse çoğu gibi güneşli veya yarı gölge alanları ve sıcak havalarda bol sulanmayı seven bir bitkidir. Her türlü toprakta rahatlıkla gelişim gösterebilmektedir fakat daha çok kumlu ve gübreli topraklardan hoşlanmaktadır.

Donlardan kolay etkilenmesinden dolayı kışın yaklaşmasına yakın bahçede dikili olan bitkinin büyük saksılara alınarak soğuktan korunabileceği kapalı alanlara alınması bitki için daha faydalı olacaktır. Saksıda dikili olanlar ise yine aynı şekilde kapalı mekanlara alınmalıdır. Bitki sık gübrelenmeyi ve çiçekliyken de kurak havalarda bol sulanmayı sevmektedir.