arama

Kam Ağacı

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Kam ağacı pek çok kültürde efsanelerde adı geçen bir ağaçtır. Ağaç insanlığın başlangıç hikayesinden yakın tarihe kadar efsanelere konu olmuştur. Peki nedir bu kam ağacı? Nerede ve hangi hikayelerde adı geçer?

Kam ağacı özellikleri ile efsanelerde farklı şekillerde ele alınmıştır. Dayanıklılık, yönetimde tek güç, ölümsüzlük gibi olguların sembolüdür. Ağaç sadece efsanelerde mi geçiyor? Kam ağacı gerçekten var mı? Nerede yetişir?

Kam ağacının en önemli ve genel özelliği hikayelere göre dayanıklılığı ve ölümsüzlüğüdür. Kam ağacı kendinden daha uzun bir ağaç olmadığı sürece ölmezmiş, fakat etrafında kendi boyunu geçen bir başka ağaç ya da başka bir şey olursa bu durumu çekemez onunla yarışır ve kendini bu yarışta çok zorladığı için güçsüzleşerek ölürmüş. Yani kam ağacını tek öldüren şey kendi hırsıymış.

Kam ağacı efsaneleri

Kam ağacının ilk hikayesi inanç sisteminin kutsal kitaplarında özellikle Kur’an-ı Kerim’de söz edilen ilk insanlar olarak bilinen Adem ile Havva’nın dünyaya gönderilişiyle başlıyor. Bilimsel araştırmalar sonucu şimdilik elde bulunan bilgilere göre ilk insanın 100-200 binli yıllarda var olduğu düşünülüyor.

Kam ağacıyla ilgili ilk bilinen hikaye ilime göre insanın dünyada var olmasını içeriyor. Kur’an-ı Kerim’de Adem ile Havva’nın dünyada Bağdat yakınlarında bir kasaba olan Altahra‘da yaşam kurdukları geçer. Kendilerine yaptıkları ilk ev kam ağacındandır. Kam ağacı kolay kolay yanmayan, dayanıklı neredeyse ölümsüzdür.

MÖ 336 – 323 arası yaşamış Makedonya imparatoru İskender’in kam ağacından bir tahtı vardı. Söylentilere göre tahtını fethettiği yerlerde konakladığında bile götürürmüş. Bu durum kam ağacının kendinden daha uzun bir varlığı istememe yani tek güç olma ve ölümsüzlük sembolüyle bağdaştırılabilir.

Pers imparatoru Mukafkas’ın yatağını kam ağacından yaptırmış olduğu söylenir.

Yakın tarihte kam ağacı efsaneleri ise şöyle:

Kam ağacı nerede yetişir? sorusunun yanıtı da bu hikayede de geçmektedir. Adem ile Havva kam ağacı efsanesindeki Altahra kasabası bu efsanede de söz edilmektedir. Kam ağacı en bilinen efsanelerinden biri ölümsüzlük çalışmaları yapan ve kilise tarafından yakılan Macar asıllı Novak adlı bir kimyagerin ağacın peşine düşmesiyle ilgilidir. İstanbul’un fethinde kullanılan top mermileriyle bağlantılı da olan hikayede Urban fetih sırasında top mermisi yapan Macar asıllı bir ustadır ve bazı topları kam ağacından Novak aracılığıyla yaptığı söylenir.

Ölümsüzlük ile ilgili çalışmalarını bir kitapta derleyen kimya bilimcisi Issac Christen Novak kilise tarafından cezalandırılarak yakılmıştır. Novak ölmez, yaralı olarak kurtulur ve Bağdat Altahra’ya kaçar. Ölümsüzlük ağacı olarak bildiği kam ağaçlarıyla Bağdat’ta karşılaşır. Novak’ın çırağı Urban’a kam ağacının özelliklerinden söz ederek kam ağaçlarından top mermisi yapmayı öğretttiği düşünülmektedir. Kiliseye olan kızgınlığını İstanbul fethini istediği için böyle bir bilgi paylaştığı düşünülüyor. Kanıt olarak da kullanılan top mermilerinin bir kısmının bulunamamış olması saldırı sırasında yandığı gösterilmektedir.

Fetihten sonra Urban’a aklı verenin Novak olduğu öğrenilir ve kimyager koruma altına alınır. Novak yanık yaralarını iyileştirmek ve ölümsüzlük formülündeki eksiği gidermek için kam ağaçlarının bulunduğu alanları satın alır ve ağaçları keser. Ağacın özünü içerek iyileşmeye çalışır. En uzun ağaçtan bile en fazla 20-22 gr öz çıkmaktadır. Ağacın özü ağrılarını kesip gençleştirse de yaralarını iyileştirmez. Ağaçları kestiği için tepkiler toplamaya başlar ve sürgün edilir. Ağacın olduğu bölgeleri araştırmaya devam eder ve Beyrut’a geçer. Ölümsüzlük formülündeki eksiklik için ağaçları bulması gerektiğine inanır. Büyük bir güçten destek istemek için Fransa kralına mektup gönderir. Krala ölümsüzlük formülünü vereceğini ancak kiliselerin yok edilmesini ister. Fransa kralı Novak’ı öldürtmek için adamlarını yollar. Adamlar kimyageri sırtından hançerler. Novak ölmez ve kurtularak kaçar. Söylenceye göre kaçarken yanında kam ağacının tohumları vardır.

15. yüzyılda yaşamış olan kimya bilimcisi Issac Christen Novak‘ın bu çalışmalarını bilen ve ele geçirmek isteyenlerden biri 1804-1815 yılları arası Fransa İmparatoru olan Napolyon Bonapart’tır. Mısır seferine çıktığında Issac Christen Novak’ın ölümsüzlükle ilgili kitabını da ele geçirmeye çalışmıştır.

Adolf Hitler’in dolma kaleminin kam ağacından yapıldığı söylenir.

Kam ağacı hikayesi Şubat adlı TRT1 dizisinde de anlatılmıştı.

Kam ağacı hikayesi doğru mu bilemiyoruz ama ağaçla ilgili bilinen bütün hikayeleri yazımızda paylaşalım istedik. Kam ağacının gerçekten var olup olmadığı gerçek adının ne olduğuyla ilgili bir bilgi bulunmuyor.

Ayrıca Kam, Orta Asya Türklerinde din adamlarına verilen isimdi. Kam adlı bu din adamlarının bazı ağaçların dallarını kullanarak  gökyüzüyle bağlantı kurmak için ayin yaptığı biliyor.

 • Hasan
  12 ay önce

  Nerde yetişir başlığı atıyorsunuz cevap yazmıyorsunuz. Ya başlığı kaldırın yada cevap yazın

  0
  yorum beğen