arama

Kajuput Yağı Kullanımı ve Faydaları

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Kajuput yağı sağlığa pek çok faydası olan bir yağdır. Antiseptik, kozmetik, anti bakteriyel, insektisit, dekonjestan, analjezik, ateş düşürücü, balgam söktürücü, solucan ilacı, anti spazmodik, sinirsel rahatsızlıkların giderilmesi, gaz giderici, uyarıcı ve tonik olarak kullanımları dışında daha pek çok alanda kullanılabilmektedir.

Kajuput yağı, Kajuput ağacının dalları ve yapraklarından elde edilmektedir. Ağacın bilimsel ismi Melaleuca Cajuputi olarak bilinmektedir. İçeriğinde kariyofilen, alfa pinen, beta pinen, limonen, Alpha terpinen, alfa tepineol gibi maddeler bulunmaktadır. İçeriğinden faydalanabilmek için çıkartılacak olan yağına uygulanan işlem Okaliptüs Yağını çıkartma işlemine benzerlik göstermektedir. Kajuput ağacının dal ve yaprakları alınarak damıtma yöntemi ile yağı çıkartılır. Fakat bu yağ diğer bazı esansiyel yağlar gibi mutfakta kullanım için değil tıbbi kullanım içindir.

Kajuput Yağının Kullanım Alanları

Böcek ilacı: Kajuput yağının böcekleri öldürme ve uzak tutma üzerinde son derece etkili olduğu kanıtlanmıştır. Yağın bu özelliğinden yararlanmanın farklı teknikleri bulunmaktadır. İlk olarak seyreltilmiş solüsyonu püskürtülebilir veya odada sivrisinek, karınca ve zararlı diğer böceklerin kovulabilmesi için buharlaştırılır ve bu böcekler ortamdan kovulmuş olur. İkinci kullanım şekli ise sivrisinekleri vücuttan uzak tutabilmek için yağın vücuda sürülmesidir. Ayrıca suyun içerisine çok az Kajuput yağı döküp tüketirseniz bağırsak solucanlarını da öldürmüş olursunuz.

Dekonjestan veya Balgam Söktürücü: Dekonjestan olarak öksürük, enfeksiyon, boğaz iltihabı gibi sorunların gırtlak gibi solunum yolu hastalıklarının, boğaz veya diğer solunum rahatsızlıklarında solunum yollarının anında rahatlamasını sağlamaktadır. Aynı zamanda farenjit ve bronşit sorunlarının da üstesinden gelinmesini sağlayan mükemmel bir formüldür.

Terletici ve uyarıcı: Kajuput yağı organları uyardığı için ısınma etkisi yaratmaktadır. Bunun en büyük etmeni ise dolaşımı teşvik edip, salgıları etmesidir. Uyarıcı etkisi sayesinde terlemeyi de teşvik etmektedir. Buna etmen ise bezleri uyarıp, terletici olarak hareket geçirmesinden kaynaklanmaktadır. Bu terleme vücuttaki toksinlerin atılması yönünden önemlidir ve hastalıkların iyileşmesini hızlandırır.

Kozmetik ve tonik: Kajuput yağının cildi düzgünleştirici ve enfeksiyon önleyici etkileri cildin aydınlanmasını sağlar. Üstelik cilt toniği olarak da kullanılmaktadır.

 • Cajeput Ağacı
  3 sene önce

  […] Analjezik: Yağ sayesinde acı duygularınız azalır yani yağın analjezik özelliğinden faydalanmış olursunuz. Virüslerin oluşturduğu diş ağrısına karşı lokal uygulandığında ya da baş ağrısı durumunda ağrıyan yer yağ ile ovuşturulduğunda hızlı bir şekilde rahatlama yaratır. Ateş ve soğuk algınlığı şikayeti bulunan kişiler kullanabilir ve kas ağrılarına da uygulandığı bilinmektedir. Kajuput Yağı İçin Tıklayınız […]

  0
  yorum beğen