Kadife Çiçeği Ve Kadife Çiçeği Faydaları

Kahverengi, parlak sarı, turuncu ve kırmızı renklerde olan ipeksi dokusu olan kadife çiçeği Akdeniz iklimini sevmektedir, soğuk olmayan birçok yerde de yetişmektedir. Güneşi ve suyu çok seven, tohum ile çoğaltılan bir bitkidir. İlkbahar ayları tohum ekimi için ideal zamandır. Anavatanı Güney Amerika’dır. Boyu 1 metreye kadar ulaşabilir.

Belediyelerin parklara güzellik katması nedeni ile çokça diktiği kadife çiçeklerinin ismi yapraklarının dokusundan gelmektedir. Evlerde saksılarda, teraslarda ve bahçelerde bolca yetiştirilir. Güzel görüntüsü insana huzur verir, dinlendirici etki yapar. Sadece görsel faydası bulunmayan bu çiçeğin son yıllarda birçok konuda olumlu etkileri ortaya çıkarılmıştır.

Kadife çiçeği ağızdan ve deri yoluyla etkileşimle faydalar sağlamaktadır. Kadife çiçeğinin taç yaprakları ezilerek, badem yağı veya zeytinyağı ile karıştırılarak birçok rahatsızlıklarda kullanılabilir. Kapsül olarak hazırlanmış ürünler birçok yerde satılmaktadır.

Evde Kadife Çiçeği Yağı Hazırlama

Bahçemizdeki kadife çiçeklerini toplayarak bundan yağ hazırlayabiliriz: Bitkilerin çiçek kısımlarını toplayalım, orta boy temiz bir cam kavanoza bu çiçekleri sert bir şekilde yolarak dolduralım, üzerine köy yapımı saf zeytinyağını bütün çiçekleri örtecek şekilde dökelim. Cam kavanozun kapağını örtelim. Tencerenin altına sıcağa dayanıklı bir kap koyarak, kavanozu da bunun üzerine koyalım. Kavanoz boyunun yarısına kadar tencereyi su ile dolduralım. Tenceredeki suyu kısık ateşte kaynatalım. Yaklaşık 45 -50 dakika kaynattıktan sonra ocağın altını kapatarak karışımı soğumaya bırakalım. Soğuduktan sonra yağımızı süzerek, estetik bir cam şişeye dolduralım.

Bitki Çayı Hazırlama

Bir bardak içme suyuna bir çay kaşığı kurutulmuş çiçek hesabı ile istediğiniz miktarda hazırlanabilir. Kaynayan içme suyunun altı kapatılarak çok az bekledikten sonra içerisine kuru çiçekler atılarak 7-8 dakika demlenmeye bırakılır. İçerisindekiler süzgeçten geçirilerek, günde 2-3 fincan içilir. Bu çay özellikle nezle ve balgam problemlerine iyi gelmektedir. Aynı çay cilt üzerindeki uygulamalarda yarım litre içme suyu ve bir çorba kaşığı malzeme ile yapılabilir.

Kadife Çiçeği Kullanım Alanları ve Faydaları

Kadife çiçeği kozmetik ürünlerinde ve cilt bakım ürünlerinde bolca kullanılmakta,  ,sabun, parfüm, krem ve şampuan içeriklerinde bulunmaktadır. Cildi nemlendirir, cilt sıkıntılarını giderir, tahrişleri hafifletir. Kadife çiçeği yağı deri hastalıklarında yardımcı tedavi olarak kullanılmaktadır. Ayak mantarlarına faydalıdır, bebek bezlerinin oluşturduğu tahrişlere tedavi eder.

Kadife çiçeği, C vitamini yönünden zengindir, antibiyotik ve Flavonoid yönü kuvvetlidir. Soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmektedir.

Yağı vücuda sürüldüğünde böcekleri uzaklaştırır.

Ağrı kesici özelliği vardır. Böcek sokmalarına iyi gelmektedir. Ağrıyan bölgelerde özellikle adet ağrılarında olumlu etkilere sahiptir. Hormonlar üzerinde etkilidir, adet düzensizliklerini ayarlar.

Diüretiktir. Kanı temizler, böbrekleri çalıştırır. Vajinal enfeksiyonlarına karşı kullanılabilir.

Mikrop öldürücü etkisi vardır, vücudu kansere karşı korumaktadır. Tansiyonu dengelemekte ve kalp sağlığına yardımcı olmaktadır. İyi bir antioksidan olarak ülsere karşı yardımcı tedavi olarak kullanılabilir.

Kadife çiçeği çayı düzenli kullanıldığında diş plak oluşumunu önlemektedir. Çiçek ve yaprakları salatalara ayrı bir tarz verir.

Tohum ve çiçekleri pişirilerek bal ve sirke ile içilirse mideyi rahatlatmaktadır. Yaprakları renk verici etkisi ile baharat olarak kullanılabilir.

Papatya alerjisi olanlar bu çiçekleri dikkatli kullanmalıdır. Sakinleştirici ilaçlar ile kullanımında ilaçların yan etkilerini arttırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.