Kabak Çekirdeğinin Faydaları

Balkabağı ve çekirdeklik kabağın tohumlarından elde edilen kabak çekirdeği 100 gramda 500 kalori barındırır, lif, manganez, magnezyum, demir, potasyum, fosfor, çinko ve A,B2,E, K vitamini deposudur. Günde bir avuç tüketimi tavsiye edilmektedir.

Günde bir avuç kabak çekirdeği tüketmek günlük magnezyum ihtiyacımızın yaklaşık %20 sini karşılamaktadır.60 yaş üzeri insanlarda magnezyum eksikliği görülebilir. İnsan vücudunda birçok reaksiyon için magnezyum seviyesinin yeterli olması önemlidir. Özellikle kalp sağlığı için magnezyum önemlidir. Kabak çekirdeği kan basıncını ayarlamakta, yüksek kolesterol seviyesini düşürmektedir. Kan basıncı ve kolesterol kalp sağlığı için çok önemlidir. Vücuttaki nitrik asit seviyelerini arttırmaya faydalı olduğu düşünülmektedir. Nitrik asit kan damarlarını genişleterek damar sertleşmesini önlemektedir.

Sağlıklı bir kuruyemiş olan bu çekirdek uyku problemlerine de iyi gelmektedir. Uyku vaktinden önce yiyeceğiniz biraz kabak çekirdeği uykunuza yardımcı olacak triptofan kaynağınız olacaktır. Amino asit yönünden zengin olan  kabak çekirdeği konforlu uyku için faydalı bir kuruyemiştir.

Kabak çekirdeği içerisindekiler sayesinde menopoz dönemi rahatsızlıkları azaltmaktadır.

Yüksek miktarda çinko bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO)  çinko alımı için kabak çekirdeğini önermektedir. Vücuttaki iltihaplanmalara karşı koruma sağlar. Soğuk algınlığı ve kış hastalıklarına karşı koruyucudur.

Kan şekeri seviyelerini kontrol ederek şeker hastalarına yardımcı olmaktadır. Diyabet üzerine olumlu etkileri magnezyum içermesinden kaynaklanmaktadır. Bu konudaki araştırmalar devam etmektedir.

Erkeklerde ileri yaşlarda görülen prostat rahatsızlıklarına olumlu etkileri vardır. Mesane sağlığına katkısı vardır, aşırı çalışan mesane semptomlarının tedavisinde yardımcı olabilir. Testosteron seviyelerine arttırarak, sperm sayısı ve kalitesine olumlu etki yapmaktadır, kısırlık tedavisinde doğal bir ilaçtır. İçerisinde bulunan çinko sperm kalitesini olumlu etkilemektedir.

İçerisindeki lif doygunluk hissi vermektedir. Bir avuç çekirdekte 5 gram protein vardır. Diyetlerde ara öğün olarak kullanılsa bile yüksek enerji vermesi nedeni ile ölçülü tüketilmelidir. Lif sayesinde sindirim sistemine faydaları vardır, bağırsakların çalışmasını sağlar, obezite riskini düşürür.

Antioksidan yönünden zengin olan kabak çekirdeği vücudu birçok hastalıktan koruyabilir. Kanser türlerinin bazılarında koruma sağlar. Düzenli olarak tüketildiğinde kolon, mide akciğer, prostat ve meme kanser riskini düşürmektedir.

Kabak çekirdeği çinko içeriği nedeni ile beyin sağlığı için gereklidir. Ayrıca kemik erimesine iyi gelmektedir. Hafızayı kuvvetlendirmektedir. Diş yapısını korur. Halsizliğe iyi gelmektedir. Kabak çekirdeği yüksek oranda demir içermektedir. Bu mineral oksijenin kan yoluyla vücutta taşınmasını sağlar. Dokulara az oksijen gittiğinde karşımıza halsizlik çıkmaktadır.

Omega 3 içeren sağlıklı yiyeceklerdendir. Omega 3 kireçlenmeden, dikkat eksikliğine, depresyondan, Alzheimer ‘ e kadar birçok hastalıkta tedavi ve önlemi amacı ile kullanılmaktadır.

Saçlara parlaklık ve canlılık katar. İçerdiği A vitamini sayesinde ciltteki hasarlı dokuları yeniler. Demir minerali tırnak, saç ve cilt sağlığında etkilidir.

Yüzde sivilce sorunu olanlar kabak çekirdeğini kısıtlı tüketmelidirler. Fazla tüketimde sivilcelerin sıklaşacağı unutulmamalıdır. Aşırı tüketiminde ishal yapabilir, kilo alımına sebep olur. Tadından dolayı bağımlılık yaptığından kontrollü tüketimi önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.