arama

Japonya’nın Bitki Örtüsü

japonya bitki örtüsü
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Japonya beş yüz kadar küçük veya büyük adalardan oluşan bir devlettir. Arazi yapısı dağlık ve engebelidir. Fay hatları ve çöküntü alanları bir hayli fazla olduğu için bu ülkede sık sık depremler olur.

Bu ülkenin genel olarak görülen iklimi muson iklimidir. Fakat özel sebeplerden dolayı birkaç yerde iklimde değişimler görülebilmektedir.

Japonya’nın Kuzeyinde bulunan Hokkaido adası ile Honşu adasının kuzeyi Oyaşivo soğuk su akıntısı ile Sibirya’dan gelen soğuk hava kütleleri yüzünden kış zamanlarında kar yağışlı ve soğuktur. Enlem sayesinde de güneye doğru ilerledikçe kışlar ılıklaşmaya başlar.

Denizlerle çevrili olduğu için yazları büyük okyanustan gelen nemli hava ülkeye bol miktarda yağış sağlar. Tropikal bölge tayfunlarının etkisiyle oluşan yağmurlar sayesinde de yağış miktarı artar.

İklimdeki bu çeşitlilik Japonya ya zengin bir orman örtüsü kazandırmıştır. Öyle ki ormanlık alan Japonya’nın %65’ini kaplar. Hokkaido adası ile Honşu adasının kuzeyi kar yağışlı ve soğuk bir iklime sahip olduğu için iğne yapraklı ormanlarla kaplıdır. Japonya’nın orta kesimlerine yaklaştıkça iğne yapraklı ormanlar yerini karma ormanlara bırakır. Güney kesimlerde ise sıcaklığın etkisi ile tropikal ormanlara rastlarsınız.

Japonya’nın yüz ölçümünün büyük bir kısmını ormanlar oluşturmasına rağmen bu ülke doğal bitki örtüsünü bozmamak ve korumak amacıyla ağaç ihtiyacını başka ülkelerden karşılamayı tercih eder. Doğal ve milli park alanları da oldukça fazladır.

japonya  bitki örtüsü

Japonya’nın Tarım Alanları

Dağlık ve engeli bir ülke olduğu için bu ülkenin tarım alanları oldukça azdır. Fakat gelişmiş teknolojisi sayesinde çok az miktarda tarım alanından çok fazla ürün elde etmeyi başarmışlardır. Buna rağmen elde edilen ürün nüfusun ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır. Bu ülke tarım alanında yetersiz kaldığı için eksikliklerini başka ülkelerden ithal ederek karşılar.

Kullanılabilecek toprağın az olması yüzünden Japonya bazı tarım ürünlerini sadece su ile yetiştirmeye başlamıştır. Bu ürünlerin en başında Japonların severek yediği pirinç gelmektedir.

Japonların en fazla yetiştirip tükettiği ürün pirinç olmasına rağmen başka ürünleri de yetiştirmektedirler. Bunlar buğday, arpa, çay, şeker pancarı, şeker kamışı ile çeşitli sebze ve meyvelerdir.