Müzik indir

arama

Japon Yuzu Limonu

japon yuzu limonu
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Japon Yuzu Limonu, çok uzun senelerdir Asya’da kullanılmasına rağmen batı dünyası tarafından yeni keşfedilmiş bir tür bitkidir. Yuzu ilk bakıldığında tombul ve basık bir limonu andırabilir. Fakat tadı limondan çok farklıdır. Çok belirgin ve sert bir tadı vardır. Yiyeceklere kattığınızda da ilkbahar çiçekleri kokusunu hissedersiniz.

Yuzu meyvesi mandalina ve limonun benzerliklerini taşıyan eşsiz bir meyvedir. Bu limonu keşfeden her aşçı onunla çalışmaktan çok büyük zevk almaktadır.

Limona oranla içeresinde çok az miktarda su bulunmaktadır. Zarlı kısımlarının greyfurt ve portakaldan kalın oluşu bu meyveyi dilimlerken daha fazla emek harcamanıza neden olur. Kullanımı diğer narenciyelere oranla daha zor olmasına rağmen bu limonun aromasının yoğunluğu bütün zorluklara değecek derecede hoştur.

Yuzu Limonu Kullanım Alanları

Diğer tüm turunçgiller gibi yuzu limonunun en yoğun aroması kabuğundadır. Kabuk kısmını yaptığınız keklere veya reçellere rendelediğinizde eşsiz bir tada kavuşursunuz.

Bu limon sadece tatlılarda değil tuzlu yiyeceklerde de başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlar. Yaptığınız balığın marinesinden tutun salatanın sosuna, turşunun kurulmasına kadar birçok alanda yuzu limonunu kullanmak mümkündür.

yuzu limonu

Özelliklerinden bahsettiğimiz bu mükemmel limon ekşi mandalina ile bir Çin meyvesi olan ichang papeda’dan üretilmiştir. Melez olarak üretilen limon tahminen 1200 sene önce ilk olarak Çin’de kullanılmaya başlanmıştır.

Asya’nın kıymetlisi olan yuzu limonu sağlık alanında da kullanılmaktadır. Japonya’da kışın en kısa günlerinde ikiye bölünerek sıcak su içine atılan limonlarla geleneksel olarak her yıl banyo yapılır. Bu banyonun onlara sağlık ve zenginlik getirdiğini düşünürler. Bunları sağlamasa bile sıcak su içindeyken limonun yağındaki maddeler açığa çıktığı için kan dolaşımını hızlandırarak rahatlamaya sebep olur.

Asya’da kolay bulunan yuzu limonunu maalesef batıdaki ülkeler kolay elde edememektedirler. Sadece ithal ettikleri yuzu limonunu market raflarında yuzu suyu olarak görebilirsiniz. Bunun haricinde artık kabuğunun rendesi ve ezmesi batı marketlerinde bulunmaktadır. Yuzu ezmesi et ve balıkla muhteşem bir bütünlük oluşturur.

Çin’den sonra ilk olarak Japonya ve Kore’ye yayılan melez yuzu limonu daha sonra tüm ülkelere yayılmaya başlamıştır. Ekşi mandalina ve nadir bulunan ichang papeda’nın birleşimi mutfaklara çok yakışan bir birleşim olmuştur.