Müzik indir

arama

Japon Madımağı Faydaları ve Kullanımı (Fallopia japonica)

japon madımağı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Çiçekler bazı aracılar tarafından bal arılarının nektar elde edebilmesi için kullanılmaktadır ve çiçeklerinin yılın sadece bir döneminde açması nedeni ile son derece değerlidir. Japon Madımağı karpuz balının daha yumuşak aromalı bir türüdür denilebilir. ABD’de Japon Madımağı’ndan elde edilmekte olan bambu balı olarak adlandırılmaktadır.
Bitkinin kökleri genç iken ekşi olduğu için köfte ya da benzeri yemekler ile bahar sebzesi olarak yenilebilmektedir.

Japon Madımağı Kullanımı

Bazı bölgelerde bitki sadece gıda için yetiştirilmektedir ve bitkinin yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ayrıca bitki hassas sulak bölgelerin istilasını gerçekleştiren bitkileri ve yerli bitki topluluklarının giderilebilmesi için Japon Madımağı bir araç olarak kullanılmıştır. Bitkinin yabani olarak yetişen türleri yem bitkisi olarak tercih edilmektedir.
Japon Madımağı geleneksel Çin ve Japon tıbbında mantar hastalıklarının, deri iltihaplarının ve kardiyovasküler hastalıkların tedavi edilmesi için kullanılmıştır.

japon madımagı

Bitkinin Japonca ismi itadori olarak bilinir ve Çin bölgesinde bitkinin isminin kaplanlar anlamına geldiği bilinmektedir. Japonca isminin yorumlanması ise ağrıyı giderme anlamı barındırmaktadır. İsminin yorumundan da anlaşılabileceği gibi bitki ağrı kesici özelliğine sahiptir ve Japonca açılımında da bu özelliğe atıfta bulunulmuştur.

Japon Madımağı genellikle su yollarında tıkanıklık oluşmasına neden olur ve ölü nehirlerde birikim yapar. Bu nehirlerden kanallara akarak sel riskinin artış göstermesine neden olur. Ayrıca yetiştiği nehirde erozyon riskinin oluşmasına neden olarak su yollarını kısıtlayarak sulama kanallarının tıkanmasına neden olabilir. Kökleri derinlere kadar uzandığı için çevresinin zarar görmesine neden olabilir.