Japon gülü özellikleri – Nasıl yetiştirilir? Bakımı

Japon gülünün diğer adı Çin gülüdür. Genelde Japon gülü olarak bilinir. Saksı ve bahçe çiçeklerinden olan Japon gülü Türkiye’de Marmara ve İç Anadolu’da saksılarda, Ege ve Akdeniz’de bahçelerde yetiştirilmektedir.

Japon gülü gösterişli görüntüsüyle tercih edilen süs çiçeklerindendir. Japon gülü yetiştirilirken çelikleme yöntemi kullanılır. Japon gülü bakımı nasıl yapılır? Ne zaman ekilir? Renkleri dokusu ve şekliyle tercih edilen çiçeklerden olan Japon gülünü ekmeyi düşünenler için Japon gülü ekimi, sulama, bakımı ve toprağı ile ilgili bilinenlere yazımızda yer verdik.

Japon gülü ( Çin gülü ) özellikleri

Genelde bahçe çiçeği olarak yetiştirilir. Saksıda yetiştirilen Japon güllerinin boyu kısa olur, bahçede 3 metreye uzayabilmektedir. Çiçekleri beyaz, sarı ve kırmızı renklerde olur.

Ilıman iklimleri sever. Güneşi sever fakat çok güneşli bölgelerde sıcağa çok fazla maruz kalmaması için gölgede yetiştirilmelidir. Soğuk havaya çok dayanıklı olmadığından soğuk bölgelerde saksıda yetişmesi daha uygundur. En az 15 derece en fazla 35 derece sıcaklığa dayanıklıdır. Az nemli ve kireçli toprakları sever. Tohumla ekilerek çelikleme yöntemiyle çoğaltılabilir.

cin-gulu

Japon gülü ( Çin gülü ) ne zaman ekilir? Nasıl ekilir?

Tohumla ekimde en uygun sonbahar mevsiminin sonudur. Kökleri genişlemesine yayıldığından enli saksılar tercih edilmelidir. İstediğiniz kadar tohumu saksıya aralıklarla serptikten sonra az miktarda toprağını ekleyin. Üzerini delikler açabileceğiniz bir örtüyle örtün. Fidanlar çıkana kadar ara ara su serpebilirsiniz.

Japon gülü ( Çin gülü ) çelikleme nasıl yapılır?

Çelikleme gövde, kök veya yaprakların kesilip, farklı bir kapta su veya toprakla çiçeğin çoğaltılmasıdır. Her çiçekte aynı olmayan çelikleme Japon gülü için olgun dalları veya tepe çeliği kullanılarak çoğaltma yapılabilir. Suya konan çelik köklenene kadar beklenir.

Japon gülü ( Çin gülü ) yetiştirme ve bakımı

Ilıman bölgelerde özellikle bahçelerde güneşlendirmeye gerek yoktur. Soğuk bölgede evde yetiştirmek isteyenler yetiştirme aşamasında 3 saat kadar güneşte bekletmeli.

Japon gülü sulama ise şöyle yapılmalıdır:

Toprak kuruyunca su verilmelidir. Özellikle yazın bol suya ihtiyaç duyar. Çiçeklenmeye başladığında sulamayı daha fazla yapmanız gerekebilir. Daha sonraki sulamalar fazla olursa çiçeğe zarar verebilir.

Japon gülü toprağı; Japon gülü kireçli toprağına gübre de karıştırılmalıdır. Besin olarak vereceğiniz gübre sığır gübresi olursa daha sağlıklı olacaktır. Ekildiği ilk yıl besine ihtiyaç duymaz. İlkbaharda toprak değişimi yapılmalıdır.

 

japon-gulu-cin-gulu

Japon Gülü ( Çin gülü ) cilt için yararlı mı?

Japon gülü cildin yaşlanmasını engelleyen kremlerde kullanılmaktadır. Cildi yeniler, rengini dengeler ve sıkılaştırır. Saçları gürleştirmek için de kozmetik ürünlerin içeriğinde yerini alan Japon gülü selülit için de tercih ediliyor.

One thought on “Japon gülü özellikleri – Nasıl yetiştirilir? Bakımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.