arama

Jalapeno Biberi Turşusu Nasıl Kurulur? Faydaları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

C vitamini açısından zengin jalapeno biberi Meksikalı olsa da ülkemizde son yıllarda özellikle turşusuyla tanınmıştır. Ülkemizde de yetiştirilmeye başlanan güzel bir acıya sahip jalapeno biberi turşusunu satın alabileceğiniz gibi evde kendiniz de yapabilirsiniz.

Jalapeno ( okunuşu: halapenyo ) acı yemekleriyle ünlü Meksika kökenli olduğundan acısının çok olduğu düşünülebilir. Oysa ki ülkemizde acısıyla ünlü kıl biberden daha az acıdır. Tazesi tüketilerek hem lezzeti hem sağlığa faydasından daha çok yararlanılabilir.

Ülkemizde Akdeniz ve G.doğu Anadolu’da yetiştiriciliği yapılan jalapeno biberi taze olarak sonbaharda tüketilebilir. Bu aralar nadiren bulabilirsiniz.

jalapeno-ozellikleri

Jalapeno biberi tazesinin faydaları kadar olmasa da turşusu da faydalıdır. Özellikle acı turşu severler için mide problemi yaşatmayacak jalapeno biberi turşusunu tavsiye ediyoruz.

Jalapeno biberi turşusu et yemekleri, pilavların yanında, mercimek köftesi ve benzeri mezelerle, turşuyu her yemekle yemeyi sevenler için her yemekle yenebilecek leziz ve mideye zararsız bir tuşu cinsidir. Ayrıca salatalarda ve sosların içeriklerinde kullanılmaktadır.

Marketlerde rahatlıkla bulabileceğiniz jalapeno biberi turşusunu evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Jalapeno biberi nerede bulunur?

Ülkemizde sonbaharda taze olarak satın alınabilir. Jalapeno Türkiye’de Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yetiştirilmektedir.

Jalapeno biberi içeriği: Jalapeno biberi kalorisi düşük lifli yapıda bir Meksika biber cinsidir. Sodyum, potasyum, magnezyum, demir ve kalsiyum, A, C, D, B6 ve B12 vitaminleri, şeker, protein ve kapsaisin ( antioksidan – kanser hücrelerini öldürür ) içerir.

Sliced Jalapeno peppers

Jalapeno biberi turşusu faydaları 

Jalapeno biberi turşusu faydaları taze olarak tüketilen jalapeno biberi kadar etkili olmasa da yakın değerlerde faydalıdır.  Jalapeno biberi faydaları tıklayınız

Jalapeno biberi turşusu nasıl yapılır?

Malzemeler

1 kg jalapeno biberi
8 diş sarımsak
6 su bardağı su
2 su bardağı sirke (elma, üzüm sirkesi)
2 çorba kaşığı turşuluk tuz

jalapeno-biberi-tursusu

Jalapeno biberi turşusu yapılışı

Jalapeno biberlerini yıkatıp kuruttuktan sonra saplarını çıkarın ve ince halkalar şeklinde doğrayın. Sarımsakları döverk ezin. Verilen ölçülerde sirke ve suya sarımsakları ekleyin ve karıştırın. Hazırladığınız karışımı 10 dakika kaynatarak soğutun. Biberleri kavanoza dizin. Sirke, su ve sarımsak karışımını biberlerin üzerine gezdirin. Turşu kavanozunu hava almayacak bir şekilde sıkıca kapatın. 15 gün sonra turşu tüketime hazır olacaktır. Tüketmeye başladığınızda jalapeno biberi turşu kavanozunu serin ve karanlık bir ortamda veya buzdolabında muhafaza etmeniz gerekiyor.