Müzik indir

arama

Izgın Otu Kullanımı ve Özellikleri

ızgın otu
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Izgın Otu Turpgiller familyasında yer alan bir bitkidir. Genellikle İç Anadolu bölgesinde yetişmektedir. Izgın otunun meyveleri iki sıra tohum taşımaktadır ve 1-2 yıllık otsu bitkiler sınıfında yer almaktadır. Bilimsel adı eruca cappadocica olarak geçmektedir. Türkiye’de yetişen endemik bitkiler arasında yer alır.

Yapraklarının kenarları dişli ve derin parçalı özelliklerdedir. Izgın otunun tohumları %24-36 arasında sabit yağ taşımaktadır ve yağ bakımından oldukça zengindir. Izgın otunun çiçekleri Nisan- Haziran aylarında açmaktadır. Boyları 20-80 cm uzunluğa erişebilmektedir. Çiçeklerinin renkleri sarımsı veya beyazdır. Mor damarlı şekilde açmaktadırlar.

Izgın Otu Kullanımı

Eski dönemlerde ışkın otunun faydalarından çokça yararlanılmıştır. Işkın otunun geçmiş dönemlerde en çok uyarıcı, idrar söktürücü ve midevi hastalıkları ortadan kaldırması ile bilinmekteydi. Özellikle tohum kısmı yağ bakımından değer taşımaktadır. Izgın otunu kullanmakta olan kişiler genellikle piyasada dolaşan ızgın otu yağlarını almaktadır. Fakat piyasadaki ızgın otları keten ve pelemir yağları ile karışık olarak satılmaktadır. Bu neden ile saf ızgın yağını piyasada bulmanızın zor olduğunu bilmelisiniz.

ızgın otu

Izgın yağı işlenerek asit özelliği giderildikten sonra kaliteli makine yağı olarak değerlendirilmektedir. Izgın yağının Kanadalılar tarafından genetiği ile oynanarak Kanola Yağı olarak değerlendirilmeye başlanmıştır. Izgın otunun asit özelliği işlenerek giderilebildiği için Kanadalılar tarafından yapılmış olan bu Kanola Yağı’nın asit oranının da son derece düşük olduğu bilinmektedir.

Izgın otunun eski dönemlerde Kapadokya’nın Bezirhanelerinde yağı çıkartılarak kullanılırdı. Üstelik günümüzde hala Işkın otunun macun yapmak için, araba tekerleklerinin yağlanmasında ve mandaların yağlanmasında ve nadir olsa da yemek yağı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Geçmiş dönemlerde petrol olarak kullanıldığı bilinmektedir ve çıra aynı zamanda aydınlatma içinde kullanılmaktadır.