arama

İstanbulensis Çiçeği (İstanbul Çiğdemi)

İstanbulensis Çiçeği
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

İngiliz bilim adamı Brian Mathew tarafından 1982 yılında keşfedilmiş olan İstanbulensis Çiçeği  İstanbul çiğdemi olarak da biliniyor. Bilimsel adı Crocus Olivieri Istanbulensis.

İstanbulensis çiçeğinin ismi yetişmekte olduğu ana vatanı İstanbul’dan geliyor ve bu çiçek İstanbul dışında dünyanın başka hiçbir bölgesinde yetişmiyor.

 

İstanbul’un Sultanbeyli ilçesinde yer alan Aydos Ormanları’nda yetişen bu çiçek her yıl Şubat ayının son günlerinde görülüyor ve sarı renkli çiçekleri ile İstanbul’da baharın müjdeleyicisi olarak kabul ediliyor. Çiçeğin toprağın altında yumrusu bulunuyor ve şimdiye kadar görüldüğü tek yer Aydos Ormanı olarak biliniyor. Üstelik her yıl belirli sayıda kökü çıkan çiçeğin bu yıl sadece 20 ila 30 arasında kökü çıkmıştır.

istanbulensis çiçeği

Çiğdem çiçeğinin türü olarak bilinen İstanbulensis çiçeğinin çok az sayıda ve sadece İstanbul’da yetişiyor olması bu bitkinin kesinlikle korunması gerektiğini gösteriyor.

Bitkinin botanik anlamda dar yayılışa sahip olması ve endemik bir tür olarak bilinmesi bitkinin korunabilmesi için öncelikle yaşam alanına yönelinmesi gerektiğini akıllara getiriyor. Sultanbeyli Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında bölgede yaşayan kişiler çiçek hakkında bilinçlendiriliyor ve halkın çiçeğe zarar vermemesi için çalışmalar sürüyor. Üstelik Sultanbeyli Belediyesi’nin 2008 yılından beri logosunu İstanbulensis çiçeği süslüyor.

İstanbulensis Çiçeği İçin Proje

2014 yılında İÜ Eczacılık Fakültesi Botanik Ana Bilim Dalı ve Sultanbeyli Belediyesinin birlikte gerçekleştirdiği “İstanbul’un Adını Taşıyan Çiğdem Koruma Altında Projesi” İstanbulensis çiçeğinin korunması ve üretiminin çoğaltılması için büyük katkı sağladı. Konu hakkında açıklama yapan Prof. Dr. Neriman Özhatay ise çiçek için gerçekleştirilen projenin ayrıntılarını vermişti:

“Proje iki aşamalıdır. Birinci aşamada İstanbul çiğdemi tohumdan üretilecek, üretilen genç bitkiler doğaya ekilecek ve çiğdemin popülasyonu zenginleştirilecektir. Soğanlı bitkilerin üretimi yıllara bağlı olduğu için bu devam eden bir süreç olacaktır. İkinci aşamada ise İstanbul çiğdeminin doğal yetişme alanı içinde var olan bitkileri tanıtan resimli bir kitap hazırlanacak, kamuoyunda farkındalık yaratılacaktır.”

İstanbulensis Şiir Festivali

Sultanbeyli Belediye Başkanı ise çiçek hakkında farkındalık yaratmak amacıyla çiçeğin adının verildiği festivaller düzenlendiği bilgisini vererek, yaptıkları çalışmalar hakkında detayları belirtmişti:

“İstanbulensis Çiçeği için şiir festivali düzenliyoruz. Geçtiğimiz yıl ikincisini düzenlediğimiz festivale 18 ülkeden 52 şair katıldı. Her sene içeriği zenginleşen festivale gelen katılımcı sayısı da artıyor. Festivalimize halkımızın katılım oranı oldukça yüksek. Biz festivale katılan şairleri özellikle öğrencilerimizle buluşturuyoruz ve onların gelişimlerine katkı sağlıyoruz.”

 • Türk Zambağı Martagon Çiçeği Bakımı ve Özellikleri
  3 sene önce

  […] Yaz aylarına doğru sıcaklığın artmasıyla birlikte bitkinin ihtiyacı olan su miktarı artacaktır. Buna yönelik olarak da çiçeği daha fazla sulamak gerekebilir. Sulama işlemi zambağın bulunduğu toprağın her tarafına bulaştırılmalıdır ki 15-20 cm derinlikte bulunan kökler dahi bu sulanmadan doğru bir şekilde yararlanabilsin. Kış aylarında ise bakımında soğuktan koruma en önemli etken haline gelmektedir. İstanbulensis Çiçeği […]

  0
  yorum beğen