Müzik indir

arama

Isparta Gülü Özellikleri ve Bakımı

ısparta gülü özellikleri
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Isparta gülü Latincede Rosa Damascena olarak da bilinmektedir ve Isparta çevresinde 1,5 ila 2 metre aralıklarla sıralar halinde ekilmektedir. Üretiminde çelik tekniği kullanılmaktadır ve çeliklerin kasım ile aralık aylarında ekilmesi gerekmektedir. Isparta gülü dikildikten sonra 2. Yılından itibaren hasat vermeye başlar.

Üç ve dördünce yaşlarından sonra ise verim daha fazladır. Sonrasında ise yaşlanan güller kesilerek gençleştirilmeye başlanır. Gül bahçesiden gençleştirilerek 15 ila 20 sene boyunca faydalanabilir.

ısparta gülü

Isparta gülü bakımı

Gülün iklim isteği: yağ gülünün etrafı açık havadar, bol ışıklı, ilkbahar döneminde ise kurak ve don olmayan, çiçeklenme döneminde ise çiğ düşen iklim bölgelerinde yetiştirilmekten hoşlanır. Ülkemizde yağ gülleri Isparta bölgesi ve yakın çevresinde yetiştirilmeye uygundur. Isparta gülünden faydalanmanın tek yolu yağ değildir.

Bölgede yetişen güller hem yurtdışına ihraç edilebiliyor hem de reçel, krem, kolonya veya parfüm gibi farklı alanlarda kullanılabilir. Yaz aylarında gül yetiştiriciliği için en fazla 38 derece sıcaklık, kış aylarında ise en az 15 derece sıcaklığa ihtiyaç duyulur. Isparta gülü için yıllık 500 ila 600 m yağış ve %60- 70 civarında değişen nem değeri yeterlidir.

ısparta gülü bakımı

Gülün toprak isteği: gül toprak yönünden pek seçici olmamakla birlikte fazla killi, kireçli ve ağır topraklardan hoşlanmamaktadır. Hafif kumlu ve süzek milli topraklarda daha iyi gelişim gösterir. Gülün uzun ömürlü olması nedeni ile toprak işlemeye ihtiyaç bulunmaktadır. Bu neden ile sayılan toprak özelliğinde yetişen güller için toprak bakımı daha kolay yapılabilmektedir.

Gül bahçesinde mutlaka yapılması gereken bakımlar: sonbahar döneminde tesis edilen gül bahçelerinde ilkbahar dönemine kadar kaymak tabakası oluşmuş ise bu tabakanın tırmık yapılarak ortadan kaldırılması gerekir. Yabancı otların mutlaka temizlenmesi gerekir ve yeni çıkmaya başlayan filizlerin korunabilmesi için toprak altı zararlılarına karşı mücadele verilmelidir. Yaz ayları boyunca sulama ve çapalama işlemine devam edilmelidir.

Verimli gül bahçelerinde budama için mart ve nisan ayları tercih edilmelidir. Budamada amaç kuru dalların temizlenmesi olduğu için genç dallara kesinlikle dokunulmamalıdır. Ayrıca gül bahçesinden alınan verimi arttırmak isteyen kişiler yılda 7- 8 defa toprak seviyesindeki dalları kesmelidir.