arama

Ispanakgiller Familyası Bitkiler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Ispanakgiller familyası bitkilerin Latince ismi Amaranthaceae’dir ve bu familyaya dahil 160 cins, 2400 tür bulunmaktadır. Familyadaki türlerin çoğu ot ve çalılardan oluşmaktadır. Geriye kalan çok az bir kısmını ise ağaç ve sarmaşıklar kaplamaktadır.

Dünyanın pek çok yerinde yaşam alanı bulan bu familyanın türleri subtropik ve tropik bölgelerde yaşam bulur. Fakat bazı türlerinin yaşayabilmek için daha serin veya ılıman bölgeleri tercih ettikleri de bilinmektedir.
Ispanakgiller familyasına dahil olduğu bilinen Amarant, alternanthera, ıspanak, horoz ibiği, kinoa, pancar, tuz çalısı, kazayağı ve Meksika çayı gibi pek çok tür bulunmaktadır.

Ispanakgiller familyası bitkiler

ıspanakgiller

amarant

Amarant: Ispanakgiller familyasının en değerli bitkilerinden biri olan Amarant’ın yaklaşık 60 türü bulunmaktadır. Üstelik bu sayı sadece bilinen türlerini ifade etmektedir ki henüz keşfedilememiş pek çok türe sahip olduğu bilinmektedir. Süs bitkisi olmasının yanında tohumlarının da yenilebilir olması bitkiye değer katmakta olan bir diğer etmendir. Rengi koyu mordan kırmızıya ve altın rengine kadar değişim gösterebilen bir bitkidir. Yapraklarından ve siyah benekli küçük sarı tohumlarından yararlanılabilen bitkinin tohumları kurutulup öğütülürse ekmek yapımında da kullanılabilmektedir. Üstelik geçmişte Azteklerin başlıca tahılları arasında yer alan bu bitki de bol lif ve yüksek protein bulunmaktadır.

Alternanthera

Alternanthera: çiçekli Ispanakgiller arasında yer alan Alternanthera bitkisinin Tropikal Amerika, Asya ve Avustralya’da pek çok farklı türü bulunmaktadır.

Ispanak: familyanın tek yıllık otsu bitkileri arasında yer alan ıspanağın etli koyu parlak yeşil yaprakları ve sarımsı yeşil çok sayıda çiçekleri bulunmaktadır. Bitkinin asıl toprağı Asya kıtasının orta ve güneybatı bölgeleridir. İran’dan Araplar tarafından alınan Ispanak 11. Yüzyılda İspanya’ya taşınmıştır ve buradan yayılım göstermiştir.

Horoz ibiği: doğal yaşam alanı Hindistan olmasına karşılık ülkemizde de yetiştirilebilen tek yıllık süs bitkisidir. Gövde ve çiçek kısmının en önemli özelliği kolay bir şekilde yassılaşabilmesidir. İsmini de bu özelliğinden almıştır. Gövde kısmı yassılaştığında görünümü horoz ibiğini anımsatmaktadır ve bu neden ile de bu isimin verilmesi uygun görülmüştür.

kaz ayagi

kaz ayagi

Kazayağı: familyanın otsu bitkileri arasında yer alan bu tür ismini yapraklarından almaktadır. Ana vatanı orta ve kuzey Amerika bölgesinin güney kesimidir. Fakat zamanla tarihsel süreç içerisinde yaşanan gelişmeler sonucunda bitki Avrupa’ya taşınmıştır. Kültürel olarak üretimi yapılmıyor olsa da ülkemizin boş arazilerinde yabani olarak yetiştiğini görebilirsiniz.