Müzik indir

arama

Ispanak Suyu Nasıl Yapılır? Nasıl Tüketilir?

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Yeşil yapraklı sebzelerden ıspanak ve suyu sağlığa pek çok faydası olan dünya genelinde sağlığa faydalarıyla tanınan ve tüketilen besinlerdendir. Sebzeler işlem görmediğinde yani çiğ tüketilebildiğinde besin değerlerini koruyarak daha faydalı hale geliyor. Peki ıspanak çiğ olarak nasıl tüketilir? Ispanak suyu çiğ ve haşlanmış ıspanaktan nasıl yapılır?

Ispanak yemekleri; zeytinyağlı ıspanak kavurması, yumurtalı ıspanak, ıspanaklı börek, sulu ıspanak yemeği, ıspanak çorbası, ıspanak salatasıdır. Ayrıca ıspanak suyu içilerek ıspanaklı kek, pasta ve kurabiye yapılmaktadır.

ispanak2

Ispanak yemekleri tüketilerek ıspanağın besin değerlerinden faydalanılabilir. Ancak ıspanak suyunun ayrı bir önemi var. Özellikle çiğ ıspanak suyu bütün besin değerlerini hiç kaybetmeyen ıspanağı tüketmenin en iyi yollarından biridir. Sebze yemeyi sevmeyenler için de sebze tüketmenin alternatifi olarak düşünülebilir.

Ispanak suyu alkali besinlerdendir, vücudun alkali dengesini korur. Zamanla vücutta biriken zararlı maddeleri alkali besinler temizler. Nedir bu zararlı maddeler? Yağ asitleri, böbrek taşları, kolesterol üre, sülfat ve fosfatlar. Bu atıklar hızlı yaşlanmaya ve yaşlılığa bağlı pek çok hastalığın oluşumuna neden olur.

ispanak-suyu

Ispanak suyu içeriği: A, B, C, E, K vitaminleri; iyot, demir, fosfor, çinko, potasyum, magnezyum, bakır mineralleri karoten, amino asit, triptofan, diyet lifi, protein ( bazı uzmanlara göre yok denecek kadar az ), doymamış yağ içerir.

Yeşil besin deposu olan ıspanak suyu kalp basıncını düzenler, kemik gelişimi ve sağlığı, damarlara, mide ve bağırsaklara, hamileler ve anne karnında gelişimine devam eden bebeklere, şeker hastalarına iyi gelirken aynı zamanda vücutta atık maddelerin oluşumunu engeller, cildi güzelleştirir, diyet lifi içeriğiyle tokluk hissi vererek zayıflamayı sağlar ve kilo almayı önler.

Çiğ ve haşlanmış ıspanak suyunun faydaları tıklayınız

spinach-juice

Ispanak suyu nasıl yapılır?

Sebzeler nasıl haşlanmalıdır? Besin değerini koruması için sebzeler çok pişirilmemelidir. Haşlanmış ıspanak suyunun faydaları uygun koşullarda pişirilen ıspanakla daha etkilidir. 5-6 ıspanak yaprağı-sapı kaynar durumdaki yarım litre suya atılır ve ağzı kapatılır. Üç dakika kadar kısık ateşte pişirilir. Soğuyunca tüketilir. Taze olarak hazırlanmalıdır. Bekletilmiş ıspanak suyu tüketilmesi tavsiye edilmektedir çünkü ıspanak suyu beklediğinde besin değerlerini kaybedecektir. Günde bir bardak içmek yeterlidir. Haşlama kısa süreli, az suda, kısık ateşte, kapalı tencerede yapmak besin değerlerinin fazla kaybedilmesini engelleyecektir.

ispanak-elma-suyu

Çiğ ıspanak suyunun faydaları besin değerini bir işlem görmediği için daha etkindir. Çiğ ıspanak suyunu katı meyve sıkacağı kullanarak elde edebilirsiniz. Ispanak yaprakları ve saplarıyla beraber katı meyve sıkacağında sıkılır. Katı meyve sıkacağı yoksa blender veya el blenderi kullanabilirsiniz. Blender kullanımında ıspanağı sadece yaprakları kullanılır. 1 çay bardağı soğuk su ekleyerek sıvı kıvamında blenderde çekip tüketebilirsiniz. Blenderle yapılanı katı meyve sıkacağı gibi posasında kalan çoğu diyet lifini filtre etmeyeceği için besin değerlerini olduğu gibi korur.

Bu şifa deposu sebze suyunu acı bulanlar taze elma suyu veya başka sebzeler ekleyerek kullanabilir. Elma-ıspanak suyu hem ıspanağın hem elmanın antioksidan yönü olduğundan kansere karşı mükemmel koruyan bir içecek olarak tüketilebilir.

ispanak-suyu-faydalari

Ispanak suyu zararları

Hangi besin olursa olsun fazla tüketmek vücut sağlığını bozar. Vücut için sağlıklı bir besin alırken vücudun ihtiyacı kadar alınmalıdır. Fazla tüketilen ıspanak suyu fazla tüketildiğinde oksalt asit barındırdığından mineral emilimini önleyebilir. Mide ve bağırsak sorunlarına ishale neden olabilir. Gaz, şişkinlik, mide krampına yol açabilir. Sebzeye karşı alerjisi olanlar da alerjik reaksiyona sebep olabilir.

Böbrek ve gut hastaları ile düzenli ilaç kullananların doktora danışmadan tüketmemesi önerilmektedir.

 • Ispanak Suyu Faydaları Nelerdir?
  4 sene önce

  […] Ispanak suyu zararları […]

  0
  yorum beğen