arama

Ispanak Nasıl Kurutulur? Faydaları?

kuru ıspanak
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Kış aylarının vazgeçilmez sebzesi ıspanak, sağlık açısından oldukça faydalı bir besindir. Evlerimizde hemen hemen her hafta pişirilir desek yeridir. Ispanak ister tatlı ister tuzlu olarak rahatlıkla yemeklerde ve tatlılarda kullanılır. Bu özelliği sayesinde Türk hanımlarının mutfaklarının olmazsa olmazıdır. Bu şifa deposu sebzeden kavurma, yemek, börek, çorba, kek ve pasta yapabilirsiniz. Ispanağın kullanım alanları görüldüğü üzere oldukça fazladır. Ispanağı çiğ olarak, haşlayarak ve kurutarak kullanabiliriz. Kurutulmuş ıspanak acil durumlar için tam bir kurtarıcıdır. Çünkü ıspanak çok kumlu bir sebzedir. Yıkaması ve temizlemesi epey biz zamanımızı alır.

Ispanağı kurutmak için ilk olarak manavdan ya da marketten yeteri kadar ıspanak alırız. Aldığımız ıspanakları öncelikle su doldurduğumuz geniş bir kabın içinde en az 1-2 saat kadar bekleterek kumlarının dökülmesini sağlarız. Kumları dökülen ıspanağı suyun altında tek tek yıkayarak kalan kumlarından da arındırırız. Daha sonra suyun süzülmesini sağlayacak delikli süzgeç benzeri bir kapta bekletiriz ya da sebze kurutucuda hızlı bir şekilde sularını süzeriz. Suları süzülen ıspanağı istediğimiz büyüklükte doğrarız ve kurutabileceğimiz tepsiye sereriz. Arada sırada çevirerek her tarafının eşit bir şekilde kurumasını sağlarız. Ispanaklar tamamen kuruduğunda ise ufalanmaya başlar bu aşamada ıspanaklarımızı toplayıp kavanoza doldurarak istediğimiz zaman kullanabiliriz.

kuru ıspanak

Ispanağın Faydaları?

Ispanak sebzesi küçükken severek izlediğimiz Temel Reis adlı çizgi filimdeki Temel Reisin en sevdiği sebzeydi. Temel Reis bu sebzeyi yediği zaman kaybettiği gücüne kavuşarak bu çizgi filmdeki kötü karakter olan Kabasakal’ın elinden sevgilisi Safinaz’ı kurtarıyordu. Bu film sayesinde ıspanak çocuklara o dönemler sevdirilerek yedirilmiştir.

Çizgi filmlere bile konu yapılan muhteşem sebze ıspanağın sağlık açısından yararları çok fazladır. İçeresinde A, B, K vitaminlerini çokça fazla bulundurur. Bunlardan başka demir, fosfor, kalsiyum açısından da zengindir. Bu demektir ki ıspanak kemiklerin gelişimine ve güçlenmesine yardımcı olur. Kadınlarda daha sık olarak gözüken Osteoporoz yani kemik erimesine iyi gelir. Diyet yapanların listelerine ekleyebilecekleri mükemmel bir besindir. Çünkü sindirim sistemini düzene sokar.

Kabızlık probleminin önüne geçer. Erkeklerin korkulu rüyası prostat kanserinin baş düşmanıdır. Bunu gibi diğer birçok kanseri de önlemeye yardımcıdır. Cilt ve mide kanserinde yapılan araştırmalarda bunu destekler çünkü ortaya çıkan sonuçlar kanserli hücrelerin gelişiminin önlendiğini göstermiştir. En önemli özelliği ise sinir sistemini koruyarak çağımızın hastalığı stresin önlenmesine yardımcı olmasıdır. Beyin gelişimini destekler ve yaşlanma belirtilerini de geciktirir.