arama

Isırgan Otu Nasıl Kurutulur?

ısırgan otu kurutma
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Isırgan otu kurutma işlemi titizlikle yapılmalıdır. Otu kurutup kullanabilmek için öncelikle güzelce temizlenmeli ve daha sonra kurutma aşamasına geçilmelidir. Otu temizlemek kurutmasından daha zordur ve ince ince uğraşılması gereken bir iştir. Isırgan otunun üzerinde dokunduğumuzda derinin yanmasına ve kaşınmasına sebebiyet veren küçük ince tüyler bulunmaktadır. Bu tüylerin yakmasının nedeni bitkinin kendini dış tehlikelerden koruması içindir ve tüyler temas ettiği yerlere yakıcı bir sıvı salgılamaktadır.

Temas ettiği yer küçük bir bölge olsa bile uzun süre bitkinin yanıcı etkisi geçmez. Bundan dolayı ısırgan özellikle toplanırken ve temizlenirken çok dikkat edilmelidir. ısırganı temizlemeye başlamadan önce önlem olarak eldiven takılmalıdır. Daha sonra yapraklarını sapın başladığı kısımdan keserek ayrılması gerekir. Bu şekilde kesilen bölümleri farklı bir tabağa alıp ayrılması uygun olur. Saplarını keserken bıçak kullanmak yerine makas kullanmak yaprakların daha kolay temizlenmesinde yardımcı olacaktır. Sapları bıçak ile keserken yapraklar eldivenin olmadı bilek kısımlarına değip yakabilmektedir. Bitkiyi sap kısmından ayırıp kurutulabileceği gibi bir başka seçenek olarak sapları ile beraber kurutulabilir.

ısırgan otu kurutma

Sapları ile kurutmak daha zahmetsiz olur ve ısırganı kullanmak istediğinizde yaprakları saplarından ayırarak rahat şekilde kullanmış olursunuz. Sapları ile kurutmak, kuruma süresinin biraz daha uzun sürmesine neden olacaktır. ısırganların gereksiz bölümlerinin temizlenmesinden sonra yıkama aşaması gelmektedir. Yıkamanın amacı ise bu bitkinin üzerinde gözün göremeyeceği küçüklükte böceklerin olması yıkamak bir nevi şarttır yani. Ayıklanan ısırganlar geniş bir leğene alınır ve ısırganların üzerini geçecek kadar su eklenir, hatta bu suyun içine biraz da sirke eklemek faydalı olacaktır. Yıkama işleminden sonra yine eldiven ile ısırganları üzerinde su kalmayacak şekilde kurutulması gerekecek. Kurulama işleminden sonra kurutmak için bir tepsiye serebilirsiniz.

Ayıklama işlemi, yıkama ve yıkamadan sonra ısırganların sularının kurutulmasının ardından tepsiye serilen ısırganlar güneş alan bir yere alınır ve genel olarak güneş olma derecesine göre 4-5 gün içinde kurutulabilmektedir. Önemli bir püf noktası bulunan bu kurutma işleminde ısırganların serildiği tepsi veya yerde ısırganların ince bir katman olarak serilmesi kurutma aşaması açısından önemlidir. Isırganların üst üste kalın olacak şekilde serilmesi altta kalan ısırganların kurumasına engel olacak ve bu ısırganların bozulmasına neden olacaktır. Hatta üst kısımda bulunan ısırganlarında bozulmasına neden olur. Isırgan Otu Faydaları