arama

İshale Ne İyi Gelir? İshale İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

İshal ( amel ) pek çok nedenden kaynaklanan bir semptomdur. İshal mikrobik nedenlerin yanı sıra C vitamini ve magnezyum içerikli gıdaların aşırı miktarda tüketilmesinden de kaynaklanır. Kronik hastalıklar, kirli içme suyu, yapay gıdalar, kullanılan ilaçların yan etkilerinden de ishal oluşabilir. Özellikle çocuklar için tehlikeli ve ölüme neden olabilecek bir semptom olan ishal karın ağrısı, bulantı, kusma, halsizlik, vücutta ağrılara neden olabilir.

Kalın bağırsağın çalışma düzeninin bozulmasından kaynaklan sıvı dışkı atımı olan ishalde özellikle uzun sürdüğünde öncelikle doktora gitmenizi öneririz. Peki ishal durumlarında ne yemeli ne yememeli?

İshali hemen atlatanlar olduğu gibi uzun süre atlatamayanlar da vardır. Sağlıklı beslenme ve sıvı ( özellikle su ) tüketimine yaşamlarında önem veren kişiler ishali daha kısa sürede atlatabiliyor. Sağlıklı beslenmeyen kişilerde ishalde oluşan sıvı kaybı tehlikeli bir boyuta gelebilir. O yüzden ishalken başta özellikle su olmak üzere bol sıvı tüketimine dikkat etmek gerekiyor.

İshalin tehlikeli bir boyut kazanmaması için özellikle sıvı alımını arttırmak, yağsız ve bağırsakları çalıştırmayan türde gıdaları tüketmek gerekir. Sindirimi zor olmayan ve lif oranı düşük gıdalar tercih edilmelidir. Örneğin pirinç, patates, elma, şeftali, muz ishale iyi gelen gıdalardır. Baharattan, süt ürünlerinden, yağlı yiyeceklerden uzak durmak gerekir.

İshal sırasında dışkının sertleşmesini sağlayan az lifli yiyecekleri tüketmek gerekiyor.

pirinc-suyu

İshale iyi gelen yiyecekler – İshal nasıl geçer?

Beyaz pirinç ve suyu ishale iyi gelen yiyeceklerden. 1 su bardağı pirinci 3 su bardağı su ile yağsız olarak kaynatıp suyunu süzebilir ve içebilirsiniz. Ya da süzmeden çorba gibi yiyebilirsiniz

1 bardak beyaz pirinci 3 bardak suda 45 dakika bekletip süzerek de suyunu içebilirsiniz.

Muz: İshal durumunda muz tüketebilirsiniz. Sindirimi kolay olan muz kaybedilen mineralleri almanızı sağlar tokluk hissi verir.

bogurtlen

Böğürtlen kürü: Böğürtlen ishal tedavisinde meyve olarak veya suyu içilerek kullanılabilir.  Böğürtlen kürü ise; böğürtlen suyu içine bir çorba kaşığı kadar yenibahar koyarak karıştırın. Saatte bir yarım çay bardağı için.

Limon Suyu: Günde 3-5 kez taze sıkılmış limon suyu içmek ishale neden olan patojenleri öldürecektir.

Elma Sirkesi: Mikropları temizleyerek de ishalden kurtulabilirsiniz. Elma sirkesi bağırsak temizleyicidir ve bağlayıcı özelliğiyle dışkıyı katılaştırır.

Yemekten sonra bir su bardağına 2 çay kaşığı sirke karıştırıp içebilirsiniz. Midesi hassas olanlar sirke kürünü uygulamamalıdır.

Keçiboynuzu tozu: Virüslerle mücadelede yardımcı olacaktır. Bebeklerde rahatlıkla kullanılabilen keçiboynuzu tozunu 1 çay kaşığı bebek mamasına karıştırarak kullanabilirsiniz.

Havuç: Soyduğunuz havuçları kaynatıp püre haline getirin ve 15 dakikada 1 çay kaşığı yiyin.

havuc-puresi

Patates: Çorbası yapılarak da tüketilebileceği gibi haşlanarak da yenebilir.

İshal ve kusma bir arada olduğunda çorba veya pirinç suyu içilmelidir. Çorba yağsız olmalıdır.

İshalken en önem verilmesi gereken noktalardan biri bol su içmektir. Ayrıca ishale bir çay kaşığı kahveyi bir iki limon damlası damlatarak yemek de iyi gelmektedir. Şekersiz kola, sarı leblebi de dışkıyı katılaştıran gıdalardan.

Uzun süren ishaller için doktora gidilmelidir.

İshale iyi gelen yiyecekler İbrahim Saraçoğlu önerisi ise şöyle:

Prof. Dr İbrahim Saraçoğlu ishale iyi gelen bitkisel tedavi önerisi karanfil kürü. Karanfil kürü nasıl uygulanmalı?

Kahvaltı öğününden 1 saat, akşam yemeğinden 2 saat sonra 1 hafta uygulanacak karanfil küründe 8-9 tane karanfil 2-3 parçaya bölünür ve az suyla içilir. Karanfil sert ve taze olmalıdır. Kan değerleri düşük olanlar bu kürü uygulamamalıdır.