Müzik indir

arama

İncir Yaprağı Faydaları ve Kullanımı

incir yaprağı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

İncir Yaprağı en az meyvesi kadar şifalıdır. Doğal bir ilaç olarak yüzyıllardır kullanılmış ve günümüzde de kullanılmaya devam edilmektedir. İncir yaprağının en bilinen faydası siğil tedavisidir. Bunun yanında diyabet, hemoroit, böcek ısırıkları, yanık, guatr ve varis gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. İncir yaprağı kuduz vakalarında da son derece başarılıdır. Görüldüğü üzere incir yaprağının alternatif tıp için kullanım alanı çok fazladır ve düzenli olarak kullanıldığında da başarılı sonuçlar elde edilir. Ek bir tedavi olarak faydalanmak isteyenler alerjik reaksiyonlara sebebiyet vermemesi için doktoruna danışarak incir yaprağını kullanmaya başlarlarsa daha doğru olur.

İncir Yaprağı Kullanım Alanları

İncir yaprağı sütlü ve yapışkan bir yapıya sahiptir. Ve bu süt hastalıkların tedavisinde faydalıdır. Eğer elinizde siğil meydana gelmişse bu yapraktaki sütü siğil üzerine sürerek siğilin kurumasını ve kaybolmasını sağlayabilirsiniz.
Vücutta meydana gelen çıbanlardan kurtulmak için incir yaprağı ile birlikte ezilerek lapa halinde bir kıvama getirilir. Bu malzeme çıkan çıbanın üzerine sürülür ve çıban toplanarak vücuttan atılır.

Hemoroit tedavisinde de son derece etkili olan incir yaprakları ilk önce kurutulur ve kuruyan incir yaprakları havanda dövülerek toz haline getirilir. 200 ml su içinde kaynatılır ve bir bez yardımıyla hemoroit üzerine sürülür. İncir yaprağı lapası da aynı sonuca yarayacağından bu da hemoroit üzerine sürülerek sonuç alınabilir.

incir yaprağı

Böcek ısırıkları, yanık ve kuduz hayvan ısırıklarında incir yapraklarındaki süt bu bölgeye sürülürse buradaki zehir ve mikrobu temizler.

Çağımızın hastalığı olan varis genelde çok fazla ayakta kalmaktan meydana gelmektedir. Bu rahatsızlığın çözümünü de incir yaprağında bulabilirsiniz. Birkaç incir yaprağını yıkadıktan sonra kaynatılmış suyun içine atarak 30 dakika beklettikten sonra varisli bölgeye yapraklar sürülür 3 hafta aynı işleme devam edilir. Bu işlem düzenli bir şekilde yapıldığında varislerde küçülme gözükmeye başlayacaktır.

İncir yaprağı guatr hastalığına da iyi gelmektedir. Doktorun verdiği ilaç tedavisi yanında ek bir tedavi olarak önerilebilir. Bunun için bir bez üzerinde incir yaprakları ezilir. Guatr olan yere bez sarılır bu işleme düzenli olarak devam edilmesi gerekmektedir. Hastalığa iyi geldiği zamanla gözlemlenecektir.